Новини Знам'янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості
День боротьби з дитячою працею: особливості працевлаштування сезонної роботи неповнолітніх
Канікулярний літній період кожна доросла дитина, зрозуміло що, використовує на власний розсуд. Хтось відпочиває, а хтось і працює. А хтось відпочиваючи, присвячує певний проміжок часу вибору своєї майбутньої професії. Це можливо робити самостійно або за сприянням працівників державної служби зайнятості, які активно надають профорієнтаційні послуги в пришкільних таборах та літніх таборах відпочинку.
Як знайти собі робоче місце? Очевидно, це питання цікавить частину старшокласників. Пропонуємо завітати до найближчого центру зайнятості і ознайомитись з наявними вакансіями. Зі всім спектром вакансій є можливість ознайомитись на Інтернет-сторінці ДСЗ. Завітати на неї Ви можете навіть з мобільного телефону з доступом до всесвітньої павутини. Наш сайт адаптований для смартфонів.
Тепер про особливості роботи.
Відповідно до норм Кодексу законів про працю України прийняття особи на роботу допускається з 16 років.
Діти, віком старше 15 років, можуть прийматися на роботу за згодою одного з батьків, якщо це не завдає шкоди їхньому здоров’ю і навчанню.
Діти, віком старше 14 років, можуть прийматися на роботу за згодою одного з батьків для виконання виключно легкої роботи, що не завдає шкоди їхньому здоров’ю і не порушує процес навчання.
Обов’язково треба враховувати, що нормами Закону України «Про охорону дитинства» заборонено залучення дітей до найгірших форм дитячої праці.
До найгірших форм належить використання, вербування або пропонування дитини для незаконної діяльності.
Такими формами праці є усі форми рабства або практика, подібна до рабства, зокрема, продаж дітей та торгівля ними, боргова залежність, а також примусова чи обов'язкова праця, включаючи примусове чи обов'язкове вербування дітей для використання їх у збройних конфліктах.
При працевлаштуванні одним з ключових моментів є необхідність вступу в легальні трудові відносини.
З неповнолітнім трудовий договір обов’язково має бути укладено в письмовій формі.
Для працівників віком від 14 та 15 років, які працюють під час канікул, та працівників віком від 15 до 16 років тривалість робочого часу має складати не більше 24 годин на тиждень.
Для працівників віком від 16 до 18 років тривалість робочого часу має складати не більше 36 годин на тиждень.
Заборонено залучення неповнолітніх до роботи в нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні.
Шкідлива робота для дітей не допускається.
Відповідним наказом Міністерства охорони здоров’я України затверджено Перелік важких робіт з шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх.
Перелік є дуже об’ємним документом і містить значну кількість заборонених робіт в різних сферах економіки.
Так, заборонено застосування праці неповнолітніх на посадах водія автомобіля, газозварника, оператора заправних станцій.
Забороняється застосування праці дітей, безпосередньо зайнятих біля гарячої плити, кондитерських печей, електрожарових шаф.
Також забороняється неповнолітнім торгувати вином, спиртом, іншою лікеро-горілчаною продукцією та пивом.
Щодо вибору професії, навчального закладу для її здобуття, зазначимо наступне.
Державна служба зайнятості надає можливість старшокласникам пройти комплексне профорієнтаційне тестування, що визначить основні психологічні якості.
Профорієнтація дозволяє зрозуміти, який вид професійної діяльності більше підходить особі; допомагає оцінити власні здібності, інтереси, можливості та усвідомлено обрати майбутню професію; оцінити власний потенціал та розробити стратегію кар’єрного зростання.
За результатами тестування формуються рекомендації щодо вибору професії, які особа може опрацювати самостійно або з консультаціями фахівців центру зайнятості.
Тестування проводиться у он-лайн форматі на платформі з професійної орієнтації та розвитку кар’єри Інтернет-сторінки державної служби зайнятості. Для проходження тестування необхідно зареєструватись (із зазначенням власної електронної пошти). Консультації з тестування є можливість отримати в обласному центрі зайнятості за телефоном 32-28-41 або в місцевих центрах зайнятості.
Завітайте також на сторінку ОЦЗ у відеохостінгу Ютуб. Зокрема, там розміщено мультсеріал «Пошук роботи», в 22-ох серіях якого в ігровій формі надані поради щодо професійної орієнтації та пошуку роботи.
Запрошуємо також ознайомитись з інформацією, викладеною на сторінці ОЦЗ у соціальній мережі Фейсбук. Це і правова інформація для шукачів роботи, і приклади успішного працевлаштування, і профорієнтаційні ролики щодо найбільш затребуваних на ринку праці професій та інша корисна інформація.
Враховуйте наші рекомендації! Працюйте легально! Робіть правильний вибір майбутньої професії! Користуйтесь соціальними послугами ДСЗ та використовуйте Інтернет-ресурси служби!
На Знам’янщині продовжується робота «Мобільного консультаційного пункту соціальної роботи»
05 червня 2019 року начальником Знам’янського міськрайонного відділу філії Центру пробації в Кіровоградській області Мариною Марулою, заступником директора – начальником відділу Знам’янського РЦ СССДМ Еллою Чабан та спеціалістом Знам’янського міськрайонної філії центру зайнятості Людмилою Базюк продовжено роботу спеціалізованого формування «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи»
Цього дня, було відвідано ОНЗ «Богданівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. І.Г.Ткаченка Знам’янської районної ради Кіровоградської області» та філію «Богданівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів».
З метою популяризації здорового способу життя, статевого виховання підлітків, попередження правопорушень та здійснення профорієнтації делеговані особи працювали з учнями 1-10 класів.
Під час проведення різного роду лекцій, учні активно приймали участь в обговореннях проблемних тематик, таких як: «Правопорушення та відповідальність», «Насильство в сім’ї», «Буллінг та його наслідки», «Вибір майбутньої професії» та ін.
Приємно, що маленькі громадяни нашої країни переймаються такими проблемами, цікавляться наслідками, а отже є сподівання на здорове та правослухняне покоління.
Марина Марула,
начальник Знам’янського МРВ
філії ДУ «Центр пробації» в
Кіровоградській області
Про взаємодію центрів зайнятості та Держпраці
Відповідно до Закону України “Про зайнятість населення” та деяких інших нормативно-правових актів державний контроль за додержанням роботодавцями та суб’єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні, здійснює Державна служба України з питань праці.
Окремими контрольними функціями в сфері праці та зайнятості наділені також виконавчі органи міських рад (міст обласного значення) і об’єднаних територіальних громад.
Інформація щодо ознак порушень законодавства про працю та зайнятість населення передається таким контролюючим органам, серед іншого, і державною службою зайнятості. Порядок взаємодії цих органів визначено наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2014 № 437.
Наказом від 06.03.2019 № 332 (набрав чинності 19.04.2019) внесено зміни до порядку. Ці зміни, зокрема, стосуються і обміну інформацією між центрами зайнятості та органами місцевого самоврядування.
Керівникам підприємств та агентств зайнятості слід враховувати, що центрами зайнятості надається до контролюючих органів відповідна інформацію, що може мати наслідком проведення перевірки їх діяльності.
Так, центрами зайнятості надається до контролюючих органів інформація про роботодавців, які не виконали квоту для працевлаштування громадян, що потребують додаткового соціального захисту, та про тих, які відмовили таким громадянам у прийомі на роботу, а також про тих, які подали інформацію про заплановане масове вивільнення працівників. Щодо приватних агентств зайнятості подається інформація про агентства, які не подали або порушили порядок подання річної звітності про працевлаштованих ними осіб.
Для попередження порушень законодавства про зайнятість населення рекомендуємо представникам роботодавців та приватних агентств зайнятості звертатись за консультаціями до відділу взаємодії з роботодавцями Знам'янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості (тел. (05233) 2-11-67).
Знам’янська міськрайонна філія
Кіровоградського обласного центру зайнятості
До уваги роботодавців!
У вас виникла потреба у проведенні тимчасових робіт? Ви не бажаєте відволікати штатних працівників від основної роботи?
Зверніться до державної служби зайнятості! Ми підберемо працівників для виконання тимчасових робіт.
Врахуйте, що з такими працівниками необхідно укласти строкові трудові договори і розмір їх заробітної плати не може бути меншим розміру мінімальної.
Тож звертайтесь до центрів зайнятості, ми підберемо персонал для Вашого підприємства!
Ви шукаєте роботу?
Чи враховуєте Ви, що розвиток професійного життя залежить від Ваших можливостей, бажань, рішучості та активності на ринку праці?
Чи знаєте Ви, що учасниками процесу сприяння легальній зайнятості є кар’єрні радники державної служби зайнятості?
Радники допомагають громадянам адаптуватися до потреб ринку праці, розвинути навички управління кар’єрою та оцінюють ризики і можливості, пов’язані з працевлаштуванням.
Звертайтесь до центру зайнятості!
Будуйте кар’єру – ставайте успішними!
День відкритих дверей на одному з найбільших підприємств залізниці
На одному з найбільших підприємств залізниці - Локомотивному депо міста Знам’янка за сприяння міськрайонної філії обласного центру зайнятості відбувся День відкритих дверей. Захід мав на меті, насамперед, ознайомити шукачів роботи з діяльністю підприємства, що сприяє поліпшенню його іміджу, специфікою діяльності даного підприємства й перспективами його розвитку, умовами праці, потребами у фахівцяхта ін.
Представники роботодавця презентували своє підприємство та провели екскурсію для безробітних по території і дільницям депо, розповіли історію створення Локомотивного депо та чим займається підприємство.
Шукачам роботи були представлені вакансії «токар», «машиніст електровоза», «помічник машиніста тепловоза», «слюсар з ремонту рухомого складу», «маляр», «штукатур», «водій автотранспортних засобів», «монтажник» та ін. Присутні мали змогу отримати детальну інформацію щодо вимог, конкретних обов’язків до тієї чи іншої вакансії, умов роботи, рівня заробітної платні та транспортної доступності.
У свою чергу фахівці міськрайонної філії акцентували увагу присутніх на тому, що служба зайнятості має можливість організовувати на замовлення роботодавця професійне навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреби ринку праці, а також стажування на робочих місцях.
На думку шукачів роботи, День відкритих дверей на виробництві був корисним для них і пройшов у цікавій та змістовній формі. Водночас, фахівці філії висловили сподівання на те, що захід принесе позитивні результати і роботодавцю в укомплектуванні кадрами підприємства, і громадянам, які шукають роботу.
Представник Локомотивного депо відзначила плідну та тривалу співпрацю Локомотивному депо міста Знамʼянка з міськрайонною філією обласного центру зайнятості у напрямку укомлектування підприємства необхідними кадрами. У результаті цієї співпраці на підприємство було працевлаштовано більше 40 безробітних громадян.
Т.Фарбанець, заступник начальника відділу
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного центру зайнятості
Свято останнього дзвоника
Останній дзвоник - веселе і водночас сумне свято. Для переважної більшості учнів – це можливість відпочити на літніх канікулах, а для випускників — початок нового етапу життя зі здобуттям освіти за вибраною професією чи спеціальністю.
В ЗОШ №7, що розташована в селищі Знам’янка Друга, свято останнього дзвоника пройшло в теплій, майже, по-сімейному затишній, атмосфері. Протягом всього навчального року, фахівцем Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості Людмилою Базюк, з учнівською молоддю ЗОШ №7, проводились різноманітні профорієнтаційні заходи. Багато заходів були спрямовані на професійне самовизначення учнів, у тому числі і за допомогою консультаційної мережі «Моя професія».
Особлива увага фахівця була спрямована саме на учнів випускних класів, які мали змогу не тільки ознайомитись з послугами служби зайнятості, пройти тестування за допомогою платформи, а й поспілкуватись з представниками навчальних закладів, наприклад, ЦНТУ, ознайомитись із умовами вступу, перспективами працевлаштування по закінченню навчання.
А на останньому уроці, фахівець служби зайнятості поінформувала випускників про послуги служби зайнятості у сфері професійного навчання та побажала успіхів молоді у здобутті майбутньої професії.
Також, для учнів 7-9 класів Людмила Базюк провела інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо послуг, які надає служба зайнятості учнівській молоді, ознайомила присутніх із можливостями проходження тестування за допомогою веб-базованої платформи «Моя професія: консультаційна мережа».
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Онлайн-анкетування: у роботодавців Кіровоградщини є можливість заявити про потребу в кадрах
Роботодавців Кіровоградщини запрошують долучитися до онлайн-анкетування
З 03 червня поточного року розпочинається запроваджене Державною службою зайнятості анкетування роботодавців про потребу в працівниках на 2020 рік. Заповнити анкети можна у «Персональному кабінеті» на Інтернет-ресурсі Державної служби зайнятості «Єдине соціальне середовище зайнятості» у розділі «Опитування». Звертаємо увагу, що сервіс доступний для роботодавців, які зареєструвалися в центрах зайнятості, та мають логіни та паролі для входу в персональний кабінет.
За додатковою інформацією щодо реєстрації у персональному кабінеті та заповненні анкети необхідно звернутися до найближчого центру зайнятості області.
«Проведення поглибленого вивчення перспектив розвитку регіонального ринку праці, на підставі даних роботодавців, надасть можливість спрогнозувати локальний ринок праці, скласти перспективну потребу в працівниках у професійному розрізі, – зазначив заступник директора обласного центру зайнятості Богдан Стоян. – Ми запрошуємо усіх роботодавців області долучитися до анкетування».
Результати анкетування оброблятимуться фахівцями Державної служби зайнятості (Центрального апарату) та будуть використані при розробці прогнозу потреби у працівниках на 2020 рік.
Тож не зволікайте – скористайтеся цією можливістю!
Відділ інформаційної роботи Кіровоградського обласного центру зайнятості
Моя професія: консультаційна мережа
Ось і завершується навчальний рік у загальноосвітніх школах. Протягом цього періоду, фахівцями Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості було проведено значну кількість профорієнтаційних заходів, спрямованих на професійне самовизначення шкільної молоді, презентовано інноваційну розробку - веб-базовану платформу для онлайн тестування «Моя професія: консультаційна мережа».
Маючи на меті надати учням допомогу у виборі своєї майбутньої професійної діяльності, фахівці ні на мить не полишають свою роботу.
Так, наприкінці травня, фахівцем міськрайонної філії було проведено профорієнтаційнийзахід для учнівської молоді ЗОШ №6, що розташована в селищі Знам’янка Друга. Дітей було поінформовано про стан ринку праці міста та району, актуальні професії та спеціальності, що користуються попитом серед роботодавців.
Окрім загальної інформації, разом із фахівцем служби зайнятості – Людмилою Базюк, учнівська молодь ознайомилась із новими професіями, що є найбільш популярними в мережі Інтернет та інтернет-ресурсами, що сприяють пошуку роботи. Увагу дітей було акцентовано на інтернет-проекті «Моя професія: консультаційна мережа», за допомогою якого діти можуть дізнатися про свої професійні нахили і, в результаті, визначитись зі своєю майбутньою професійною діяльністю.
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янськоїміськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Соціальні послуги учасникам АТО
Спеціалістами служби зайнятості окрема увага приділяється працевлаштуванню демобілізованих учасників АТО. Це та категорія людей, яка потребує особливої уваги. Повернувшись з війни, бійці якомога швидше намагаються адаптуватися до буденного та мирного життя. Найкращим і найефективнішим способом адаптації для наших захисників є робота.
Не всі демобілізовані учасники АТО, які звернулись до центру зайнятості готові приступити до роботи, в тому числі через стан здоров’я, психологічний стан, та й не завжди вони можуть швидко знайти роботу, яка б припала до душі. Тому основне завдання фахівців центру зайнятості надати якісні послуги демобілізованим учасникам АТО.
Так протягом січня-травня 2019 року послугами міськрайонної філії скористалися 24 особи, які мали статус безробітного. За сприяння центру зайнятості працевлаштовано четверо учасників бойових дій та одна особа пройшла професійне навчання.
Станом на 23 травня 2019 року на обліку перебували 11 безробітних демобілізованих учасників АТО, допомогу по безробіттю із них отримували 10 осіб.
Спеціалісти Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості спрямовують всі зусилля для працевлаштування учасників АТО. Надають інформаційні, консультаційні та профорієнтаційні послуги, ознайомлюють з ситуацією на ринку праці та з актуальними вакансіями, здійснюють підбір роботи, направляють на ярмарки вакансій та ряд інших послуг.
Т.Білозерських
Провідний фахівець
Відділу взаємодії з роботодавцями
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного центру
зайнятості
Про особливості добору водіїв таксі
Відповідно до статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці мають право проводити добір працівників безпосередньо або через державну службу зайнятості чи суб’єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні.
При користуванні послугами державної служби зайнятості інформація про попит на робочу силу (вакансії) подається до базового центру зайнятості (філії обласного центру зайнятості) відповідно до вимог Порядку подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» за формою звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)».
При доборі водіїв таксі та заповненні форми звітності № 3-ПН слід враховувати, що найменування професії має відповідати Національному класифікатору України ДК 003:2010 «Класифікатор професій»–«Водій автотранспортних засобів»(код 8322).
Основні завдання водія встановлюються роботодавцем, у тому числі з урахуванням норм, визначених випуском 69 «Автомобільний транспорт» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 14.02.2006 № 136) – в залежності від категорії транспортних засобів. Так, водій категорії «B» повиненвиконувати вимоги правил дорожнього руху, правил перевезень вантажів, пасажирів та багажу, забезпечувати належний технічний стан автотранспортного засобу. Водій повинен знати порядок і умови перевезення пасажирів і багажу,характер впливу природних умов (дощ, туман, ожеледиця та інше) на безпеку руху, порядок проведення технічного обслуговування.
Особливі вимоги щодо водіїв таксі визначені також Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1001 (із змінами).
Богдан Стоян, заступник директора Кіровоградського обласного центру зайнятості
Прес-реліз за січень-квітень
Ситуація на ринку праці міста Знам’янка та Знам’янського району характеризується постійним попитом на фахівців (6%), на кваліфікованих робітників з інструментом ( 25%), на робітників з обслуговування , експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин (28,6%) та на працівників сфери торгівлі і послуг (15,5%).
Протягом січня-квітня 2019 року:
- мали cтатус безробітного всього 1348 осіб, з яких 62,8% складали жінки, 33,5% – молодь віком до 35 років, 42,3% особи, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні, 53% зареєстрованих безробітних – жителі Знам’янського району;
- мали статус безробітного станом на 01.05.2019 року – 729 осіб, в тому числі 5 осіб із числа внутрішньо переміщених та 12 осіб із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО та ООС;
- працевлаштовано 597 осіб, з них 351 особу із числа безробітних (жінки становили 185 осіб – 52,7%, молодь у віці до 35 років - 112 осіб або 31,9%), в тому числі працевлаштовано 1 особу із числа внутрішньо переміщених та 3 особи із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО із них 1 особа на контрактній службі;
- брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру – 223 особи;
- проходили професійне навчання за направленням міськрайонної філії – 167 осіб, із них 1 особа із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО.
Кількість актуальних вакансій станом на 01 травня 2019 року становила 289 вакансій. Навантаження на 1 робоче місце становило 3 особи.
Станом на 01 травня 2019 року 485 осіб отримували допомогу по безробіттю.
Інформацію підготовлено
відділом взаємодії з роботодавцями
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного центру зайнятості
тел. 2-24-43
Здобувай за сприяння служби зайнятості омріяну професію
Якщо Ви вирішили здобути нову професію чи підвищити свою кваліфікацію – Ви маєте можливість за сприяння служби зайнятості пройти професійне навчання як у навчальних закладах області чи на виробництві, так і у центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, та прискорити подальше працевлаштування.
Такі центри функціонують у Дніпропетровській, Донецькій, Львівській, Луганській, Одеській, Івано-Франківській, Рівненській, Сумській, Харківській, Полтавській та Херсонській областях.
Навчальні центри державної служби зайнятості (ЦПТО ДСЗ) мають великий спектр ліцензованих професій та напрямів підготовки робітників для таких галузей економіки як: промисловість, будівництво, агропромисловий комплекс, транспорт і зв’язок, сфера послуг.
Здобуття професійно-технічної освіти у ЦПТО ДСЗ здійснюється за денною формою навчання, на курсах цільового призначення. Запроваджуються новітні форми: дуальне навчання, дистанційне, відеоконференції. В Одеському та Рівненському центрах працюють державні кваліфікаційні комісії з підтвердження результатів неформального навчання за професією «кухар».
Тобто, є можливість працівникам без освіти підтвердити рівень своїх знань та вмінь і отримати свідоцтво державного зразка про присвоєння кваліфікації.
На слухачів очікують затишні зали бібліотек, комфортні умови проживання. Навчальні кабінети, майстерні та лабораторії, облаштовані сучасним високотехнологічним обладнанням і устаткуванням, що дозволяє отримати високий рівень кваліфікації. Завдяки професіоналізму викладачів та майстрів виробничого навчання, застосуванню сучасних педагогічних технологій, навчальний процес є якісним та ефективним.
З метою здобуття слухачами практичних навичок, центри професійно-технічної освіти державної служби зайнятості використовують сучасну матеріально-технічну базу з найсучаснішим виробничим обладнанням та устаткуванням. Завдяки застосуванню новітніх навчальних технологій, сучасних андрагогічних методик, рівень підготовки випускників ЦПТО є таким, що дозволяє під час навчання адаптуватися до умов виробництва, режиму роботи, а також планувати свою подальшу трудову кар’єру.
Орієнтовні графіки організації професійного навчання у навчальних закладах області, ПОУ та центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості постійно розміщуються на веб-сторінці обласного центру зайнятості у рубриці «Навчання» підрубриці «Співпраця з навчальними закладами та ПОУ».
Після закінчення професійного навчання та підвищення кваліфікації за напрямами підготовки, слухачам присвоюється відповідна кваліфікація, розряд (категорія, клас) і видається документ про освіту державного зразка.
Для безробітних громадян, які зареєстровані в державній службі зайнятості, професійне навчання здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Кіровоградський обласний центр зайнятості
Проінформаційні ресурси державної служби зайнятості
Чи представлена державна служба зайнятості в мережі Інтернет?
У мережі Інтернет представники роботодавців та шукачі роботи мають можливість отримати інформацію на сайтах Державної служби зайнятості (Центрального апарату) (адреса в мережі Інтернет –www.dcz.gov.ua) та Кіровоградського обласного центру зайнятості (адреса www.kid.dcz.gov.ua).
Чи розміщується інформація для шукачів роботи у соціальних мережах?
У соціальній мережі Facebook створено сторінки Державної служби зайнятості (Центрального апарату), обласного (серед іншого діє рубрика «Правовий порадник шукача роботи»), Кіровоградського обласного центру зайнятості.
Чи можуть роботодавці отримати інформацію з питань зайнятості у соціальній мережі Facebook?
На сторінці обласного центру зайнятості створена рубрика «Електронний кадровий клуб», у якій розміщується оглядова інформація з правових питань, інформація про зміни у законодавстві та інша інформація, що стосуються діяльності кадрових служб.
Чи розміщують центри зайнятості інформацію на відеохостінгу YouTube?
На відеохостінгу YouTube створено канал «Кіровоградська обласна служба зайнятості», на якому, серед іншого, розміщені відеорезюме шукачів роботи, відеопрезентації роботодавців, телесюжети про діяльність центрів зайнятості, а також серії розважального мультсеріалу «Пошук роботи».
За якими номерами телефонів можливо отримати консультації з питань зайнятості?
За безкоштовним номером «гарячої лінії» Державної служби зайнятості 0-800-50-99-66 є можливість отримати консультації стосовно реєстрації в центрах зайнятості шукачів роботи, надання послуг роботодавцям та інші консультації.
Отримати необхідну інформацію можливо за телефоном громадської приймальні обласного центру зайнятості (0522)22-64-15. За номером (0522)24-64-18 надаються консультації з питань застосування іноземної робочої сили.
Номери телефонів Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості:
громадська приймальня – (05233) 2-18-13;
юридичний сектор – (05233) 2-18-13;
відділ організації працевлаштування населення – (05233) 2-27-71;
відділ взаємодії з роботодавцями – (05233) 2-11-67;
відділ активної підтримки безробітних – (05233) 2-00-31.
На Кіровоградщині на кожну вакансію черга з чотирьох осіб
Ситуація на ринку праці Кіровоградської області характеризується постійним попитом на фахівців (8,6%), на працівників сфери торгівлі і послуг (9,7%), на кваліфікованих робітників з інструментом (22,5%) та на робітників з обслуговування, експлуатації і контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування і машин (22,7%).
Станом на 01 травня 2019 року кількість вакансій у базі даних центрів зайнятості області становила майже 2,9 тис. од.
У середньому на одну вакансію претендувало 4 особи: серед кваліфікованих робітників з інструментом на одну вакансію претендувало 2 особи, серед робітників з обслуговування технологічного устаткування – 3 особи, серед фахівців – 4 особи, серед кваліфікованих робітників сільського господарства – 5 осіб, працівників торгівлі та сфери послуг – 8 осіб, серед технічних службовців – 10 осіб.
Відділ статистики та прогнозування Кіровоградського обласного центру зайнятості
Професійне навчання: цьогоріч 40 громадян з інвалідністю здобули нову освіту
Які професії здобували цьогоріч громадян з інвалідністю?
Цьогоріч понад 40 громадян з інвалідністю, за направленням центрів зайнятості області, проходили професійне навчання з урахуванням рекомендацій індивідуальних програм реабілітації.
Слід зазначити, що при організації професійного навчання враховуються потреби ринку праці, вимоги індивідуальної програми реабілітації людей з інвалідністю та їхні побажання. Крім того, професійне навчання сприяє підвищенню рівня конкурентоспроможності громадян з інвалідністю на ринку праці.
Серед професій та спеціальностей, які здобували громадяни зазначеної категорії: озеленювач, перукар, швачка, робітник фермерського господарства, водій автотранспортних засобів, електрогазозварник, інспектор з кадрів, молодша медична сестра, слюсар-ремонтник, продавець продовольчих товарів, тракторист-машиніст с/г виробництва тощо.
За груповою формою близько 10 осіб навчалися у Полтавському, Дніпропетровському та Одеському центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
Також організовується професійне навчання громадян з інвалідністю безпосередньо на виробництві з метою адаптації їх на робочому місці та набуття практичних навичок. У такий спосіб проходили навчання 33 особи з інвалідністю на підприємствах області, з них 30 осіб після стажування були працевлаштовані.
В. Бернікова, начальник відділу профнавчання Кіровоградського обласного центру зайнятості
Завдяки службі зайнятості на Кіровоградщині побільшало бізнесменів
Цьогоріч 16 жителів Кіровоградщини відкрили власну справу за сприяння служби зайнятості
16 мешканців Кіровоградщини стали підприємцями за сприяння служби зайнятості
За 4 місяці поточного року на Кіровоградщині 16 безробітних за сприяння служби зайнятості створили для себе нові робочі місця шляхом організації власного бізнесу.
Державна служба зайнятості надає організаційну, правову та фінансову підтримку, організовує навчання основам підприємницької діяльності.
За словами Вероніки Шишкарьової, начальника відділу сприяння працевлаштуванню обласного центру зайнятості, із 16 безробітних, які започаткували власну справу, є один кропивничанин з інвалідністю, а ще 4 осіб − це військовослужбовці Кіровоградщини, демобілізовані учасники АТО/ООС.
Серед напрямків власного бізнесу: діяльність у сфері права, надання послуг таксі, вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, діяльність туристичних агентств, надання послуг перукарнями та салонами краси, розведення овець і кіз, діяльність із забезпечення фізичного комфорту, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами та роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям.
Слід зазначити, що започаткування власної справи дає змогу не лише фінансово забезпечувати власне життя, а й здійснити свої задуми та мрії.
Відділ організації сприяння працевлаштуванню Кіровоградського обласного центру зайнятості
Передпенсійний вік: чи має шукач роботи право на допомогу по безробіттю за 2 роки до виходу на пенсію?
Чинними нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не визначено єдиного віку для призначення пенсії для різних категорій громадян. Однією з умов призначення пенсії за віком є наявність необхідного страхового стажу. В залежності від такого стажу пенсія за віком може бути призначена в 60, 63 або 65 років.
Частиною 4 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що для осіб передпенсійного віку тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 720 календарних днів (загальна тривалість виплати не може перевищувати 360 днів). До осіб передпенсійного віку належать особи за 2 роки до досягнення пенсійного віку.
Враховуючи вищевказане, момент настання передпенсійного віку у кожного безробітного визначається індивідуально. За рекомендаціями Міністерства соціальної політики України (лист від 28.03.2019р.) визначення пенсійного віку в державній службі зайнятості потребує підтвердження відповідними відомостями Пенсійного фонду України.
Працівники центрів зайнятості доводять до кожного безробітного інформацію про особисту відповідальність та відшкодування незаконно отриманих коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття та вартості соціальних послуг, у разі подання неправдивих даних під час (та у період) реєстрації громадян як безробітних. Таке попередження, зокрема, стосується і повідомлення про пенсійний вік особи.
Одночасно звертаємо увагу, що Державною службою зайнятості (Центральним апаратом) запроваджено обмін даними з Пенсійним фондом України щодо отримання інформації про осіб, які отримують (чи отримували) страхові виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття та отримують пенсії.
Відділ інформаційної роботи Кіровоградського обласного центру зайнятості
На Знам’янщині пробація розширює масштаби співпраці
Днями, директором обласного благодійного фонду «Повернення до життя» Олександром Остаповим організовано та проведено обговорення за круглим столом під назвою «Підлітки поза увагою: покращення доступу до інтегрованих ВІЛ-послуг для уразливих верств населення в м. Олександрії та Олександрійському районі», в якому також, взяв участь й начальник Знам’янського міськрайонного відділу філії Центру пробації в Кіровоградській області Марина Марула.
Однією з цілей даного заходу - налагодити сталу співпрацю між закладами освіти, охорони здоров’я, громадськими організаціями та правоохоронними органами шляхом створення координаційних рад та програм спільних дій на місцевому рівні з метою систематичного проведення профілактичних заходів відповідно до поточної ситуації з наркоспоживанням та раннім початком статевого життя у підлітковому середовищі в даному населеному пункті.
Після чого, спільно з волонтерами акції звертали увагу пересічної молоді до проблеми адже, вживання психо-активних речовин (ПАР) у підлітковому середовищі має місце і поступово ця негативна тенденція поширюються серед них.
Такі наркотичні речовини як марихуана (каннабіс та його продукти), амфетаміни, метамфетаміни, синтетичні ПАР («солі», «спайси») поширені саме серед міської молоді. Наслідками «експериментів» підлітків з ПАР стає розвиток наркозалежності, як поведінкового розладу, з виникненням психічної та фізичної залежності, з переходом до вживання більш «важких» і небезпечних наркотиків, і, що найбільш небезпечно, з переходом від неін'єкційного шляху вживання до ін'єкційного, а це підвищує ризик інфікування ВІЛ та вірусами гепатитів В та С. Саме на профілактику цих небезпечних інфекцій, а також інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ) внаслідок небезпечної сексуальної поведінки, яка, зокрема, може бути спричинена втратою контролю під дією ПАР та/або алкоголю, і спрямовано проект «Підлітки поза увагою», згідно якого фахівці проекту шляхом консультування підлітків та молоді, які мають досвід вживання ПАР, з суворим дотриманням анонімності і конфіденційності, будуть проводити тематичне консультування і, за необхідності, організовувати соціальний супровід клієнтів. Проектом передбачено також проведення інформаційно-просвітницьких акцій.
Протягом заходу, медичний працівник всім охочим проводив тестування на ВІЛ та гепатит.
Втішає те, що молодь переймається проблемою сучасності та не тримається осторонь.
Марина Марула,
начальник Знам’янського МРВ
філії ДУ «Центр пробації» в
Кіровоградській області
Про електронну чергу
На Інтернет-сторінці державної служби зайнятості запроваджено сервіс «Електронна черга».
Бажаючі мають можливість самостійно записатись на перше відвідування до центру зайнятості, визначити дату та час відвідування.
При цьому необхідно визначитись з метою відвідування:
отримання консультації щодо сприяння працевлаштуванню;
отримання консультації щодо вибору/зміни професії (тестування);
отримання консультації з питань професійної орієнтації чи підготовки;
отримання консультації щодо тимчасової зайнятості;
отримання юридичноїконсультації;
реєстрація у центрі зайнятості.
Консультації з питань запису на електронну чергу є можливість отримати за телефоном (05233) 2-28-40 в Знам’янській міськрайонній філії Кіровоградського обласного центру зайнятості.
Про електронний кабінет шукача роботи
На Інтернет-сторінці державної служби зайнятості запроваджено« Електронний кабінет шукача роботи».
Цей сервіс дозволяє зареєстрованим безробітним з персонального комп’ютера чи мобільного телефону (з доступом до мережі Інтернет) отримувати значний обсяг інформації з питань пошуку роботи та виплати допомоги по безробіттю.
Кабінет не замінює безпосереднє спілкування з кар’єрним радником, але значно підвищує його інформаційну складову.
Детальні консультації з приводу створення кабінету та роботи в ньому є можливість отримати у кар’єрного радника або за телефоном відділу організації працевлаштування населення Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості (05233) 2-28-40.
Про електронний кабінет роботодавця
Для підвищення рівня взаємодії з державною службою зайнятості, на Інтернет-сторінці служби запроваджено «Електронний кабінет роботодавця».
Підприємці, керівники підприємств чи працівники кадрових служб мають можливість створити такий кабінет і спілкуватись з центром зайнятості в онлайн режимі зі свого комп’ютера чи мобільного телефона (з доступом до мережі Інтернет). Кабінет не замінює безпосереднє спілкування з працівниками центру зайнятості, проте значно підвищує його оперативність та інформаційну складову.
Детальні консультації з приводу створення кабінету та роботи в ньому є можливість отримати у відділі взаємодії з роботодавцями Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості за телефоном (05233) 2-11-67.
Адаптуємося до мирного життя
15 травня 2019 року в приміщенні Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості відбувся інформаційний семінар для військовослужбовців та учасників АТО.
Мета цього заходу – допомога колишнім військовослужбовцям в адаптації до мирного життя та сучасного ринку праці, інформування про актуальні вакансії Знам’янського району та міста Знам’янки, ознайомлення з послугами служби зайнятості, її новими можливостями та сервісами.
Під час проведення семінару провідний фахівець з профорієнтації відділу активної підтримки безробітних Наталія Бондаренко ознайомила присутніх з актуальними вакансіями та розповіла про послуги служби зайнятості, а саме: можливість проходження навчання для підвищення кваліфікації чи здобуття нової професії за рахунок служби зайнятості, участі в громадських роботах та роботах тимчасового характеру, підготовки та написання резюме; про корисні веб-ресурси для пошуку роботи або розміщення резюме.
На семінарі піднімалися питання соціальної та психологічної адаптації тих, хто повернувся до мирного життя. Присутніх докладно поінформували про те , які кроки здійснює служба зайнятості в цьому напрямку та про конкретні здобутки та напрацювання.
Семінар проходив у формі діалогу. Учасники заходу отримували відповіді на хвилюючі питання та активно брали участь в їх обговоренні.
Провідний фахівець з профорієнтації
відділу активної підтримки безробітних
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Н. Бондаренко
Право на успіх
13 травня 2019 року в приміщенні Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості проводився тренінг для осіб, які мають тривалу перерву в роботі. Мета заходу – підвищення активності самої особи у пошуку роботи та відповідальності за власне працевлаштування, пошук ресурсів, які допоможуть знайти роботу та визначення перешкод, що навпаки заважають працевлаштуванню та знаходження шляхів їх подолання.
В заході взяли участь 14 безробітних, які з різних причин тривалий час не працювали.На початку тренінгу кожен учасник презентував себе, розповідаючи іншим про себе, свою сферу професійних та особистісних інтересів.Визначитися з уявленнями про бажану роботу допомогла вправа «Яку саме роботу я шукаю», яка була виконана на початку тренінгу.
Оскільки безробітні, які не працюють більше ніж півроку, в певній мірі втрачають свої професійні якості, не усвідомлюють змін, які відбуваються на ринку праці, не в повній мірі обізнані з вимогами, які пред’являє сьогодні професія до працівника - їм значно важче реалізувати себе на ринку праці. Тому провідний фахівець з профорієнтації відділу активної підтримки безробітних Наталія Бондаренко запропонувала учасникам тренінгу провести аналіз власних умінь та навичок, які дають змогу розширити діапазон пошуку роботи у вигляді інтерактивного заняття "Інвентаризація власних умінь", щоб переконатися, чи відповідає поставлена ціль власним вмінням та здібностям.
Учасники тренінгу визначали зовнішні та внутрішні перешкоди, які заважали працевлаштуванню знаходили можливі шляхи їх подолання.
Однією з вагомих причин, що заважає знайти роботу, домогтися висот у кар’єрі, щастя і гармонії в особистому житті та визнання інших людей, є не зневіра людини у власні сили. Саме низька самооцінка часто стає невидимою, але непереборною перешкодою для щастя людини. Чому ж це відбувається, і як підвищити самооцінку, знищити серйозну перешкоду на шляху до успіху? Саме з цією метою проводилася вправа «Мої чесноти», по ходу якої учасники складали списки своїх позитивних якостей, досягнень. Що приємно зазначити – він виявився чималеньким.
Таким чином, підводячи підсумок заходу, учасники тренінгу дійшли висновку, кожна людина має право на щастя, але успіх у будь-якій сфері, у професійний особисто, не приходить сам по собі, а щоб його досягти треба наполегливо працювати та вірити у власні сили.
Провідний фахівець з профорієнтації
відділу активної підтримки безробітних
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного центру зайнятості
Н. Бондаренко
Мешканці Кіровоградщини можуть безкоштовно вивчитись на одну з топових технічних професій. Шукачі роботи можуть стати електрогазозварниками
Безробітні, які перебувають на обліку в центрах зайнятості області, мають можливість здобути професію електрогазозварника. Вивчитись за цією професією можна як у навчальних закладах області, так і на базі центрів професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
23 травня поточного року, на базі Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості розпочнеться навчання безробітних громадян за цією професією. Курс навчання триватиме 7,6 місяців.
Умовами до направлення на навчання є:
• повна загальна середня або професійно-технічна освіта;
• повноліття (не менше 18 років);
• медична довідка з допуском до професії.
Професія електрогазозварника увійшла до п’ятірки професій, що користуються найбільшим попитом на регіональному ринку праці. Це й недивно, адже потреба у таких робітниках постійна і має тенденцію до зростання. Її представники знаходять роботу в будівельних організаціях, на фабриках і заводах, у авторемонтних майстернях та станціях технічного обслуговування тощо.
Варто зазначити, що після закінчення навчання та отримання відповідного свідоцтва, значно розширюються можливості випускників щодо працевлаштування, оскільки підвищується їхня конкурентоспроможність на ринку праці, а кваліфікаційні якості – в більшій мірі відповідають вимогам роботодавця.
Принагідно зауважимо, що наразі на Кіровоградщині відкритими є 37 вакансій для електрогазозварників та електрогазозварників-врізальників. Заробітна плата від 4173 до 8178 грн.
Тож, якщо вас зацікавила інформація, за більш детальною інформацією про професію звертайтеся до базових центрів зайнятості.
Відділ організації профнавчання Кіровоградського обласного центру зайнятості
Як мешканцям Кіровоградщини знайти роботу? Лайфхаки від фахівців служби зайнятості
З метою підвищення рівня зайнятості населення та зниження безробіття на Кіровоградщині, службою зайнятості області регулярно здійснюються заходи щодо соціального захисту населення від безробіття.
Однією із ефективних форм співпраці з роботодавцями щодо підбору необхідних кадрів є проведення ярмарків (міні-ярмарків) вакансій, що дають можливість поєднати інтереси і роботодавців, і шукачів роботи.
«Кар’єрні радники повідомляють про ярмарки безробітним, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні. Ярмарки обираються відповідно фаху, умінням та навичкам. Ті шукачі роботи, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості, можуть знайти анонси на офіційному сайті Кіровоградського обласного центру зайнятості», – розповів заступник директора Кіровоградського обласного центру зайнятості Богдан Стоян.
Як знайти роботу на ярмарку вакансій?
Лайфхак 1: підготуйтеся до ярмарку заздалегідь. Ознайомтеся з сайтами-візитками компаній-учасниць. Уточніть у співробітників центру зайнятості програму ярмарку. Визначте свої пріоритети. Підготуйте відповідний одяг, у якому відчуваєте себе зручно та впевнено перед роботодавцем. Візьміть ручку та блокнот, щоб швидко зафіксувати важливу інформацію.
Лайфхак 2: завчасно підготуйте резюме та роздрукуйте достатню кількість примірників перед ярмарком. Відвідуйте семінари та тренінги від центру зайнятості, де навчають готувати резюме, проходити співбесіди та вдало презентувати себе.
Лайфхак 3: уважно слухайте спікерів компаній. Ви можете дізнатися інформацію, якої немає у вільному доступі. Занотовуйте питання, які виникають під час презентації, щоб при нагоді запитати у роботодавця.
Лайфхак 4: спілкуйтеся, активно розповідайте про себе та запитуйте. Під час індивідуальної бесіди Ви можете розповісти про Ваші здобутки та переваги, як фахівця. Таке спілкування може стати Вашою першою співбесідою в компанії. Впевнено запитуйте про умови та оплату праці. Бувають ярмарки, коли серед учасників декілька компаній. Тоді за один день Ви можете пройти своєрідні співбесіди до декількох роботодавців.
Лайфхак 5: обмінюйтеся контактами з роботодавцями, якщо Вам вдалося побудувати цікавий та продуктивний діалог.
Лайфхак 6: аналізуйте пропозиції роботодавців: порівнюйте свої зарплатні очікування з реальними пропозиціями.
Лайфхак 7: звертайте увагу не тільки на компанії, які підходять Вам за профілем діяльності та за освітою. Роботодавці роблять ставку на потенціал та особисті якості кандидатів.
Лайфхак 8: постійно самовдосконалюйтеся. Запитуйте про можливості додаткового навчання, спеціалізовані програми набору фахівців, стажування, практику.
Лайфхак 9: приділіть увагу ярмаркам вакансій від навчальних закладів: вони найчастіше бувають спеціалізованими. А ще вони відкриті для студентів і випускників інших навчальних закладів.
Лайфхак 10: навіть якщо роботодавець не взяв вас одразу на роботу, не варто засмучуватися та опускати руки – на ярмарку вакансій формується база даних кадрового резерву організації. Компанії беруть участь в ярмарках не тільки з метою закриття гарячих вакансій, але і з метою довготривалого задоволення «кадрового голоду». Інколи пропозиції щодо працевлаштування надходять через певний час після ярмарку. Це трапляється коли збільшується обсяг виробництва чи з’являються нові позиції. І от тоді роботодавці користуються сформованою під час ярмарку базою.
Таким чином, тільки цілеспрямоване бажання працевлаштуватися та активний пошук роботи сприятиме підвищенню рівня зайнятості населення.
Відділ інформаційної роботи Кіровоградського обласного центру зайнятості
Працевлаштування осіб з інвалідністю
На базі Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості, днями відбулося засідання круглого столу з метою обговорення питання працевлаштування та соціального захисту осіб з інвалідністю, удосконалення плідної взаємодії з усіма сторонами соціального партнерства.
До обговорення вказаних питань долучилися представники управління соціального захисту населення міської ради та районної державної адміністрації, територіальні центри надання соціальних послуг міста та району, а також місцеві роботодавці.
Директор Знам’янської міськрайонної філії Людмила Компанієць поінформувала присутніх про соціальні послуги, які надаються даній категорії громадян, а також про результати роботи у напрямку забезпечення зайнятості осіб з інвалідністю.
«Для фахівців філії є справою честі допомогти знайти роботу саме тим громадянам, які найбільше її потребують», – зазначила Л. Компанієць.
Вікторія Саржевська, начальник відділу взаємодії з роботодавцями, надала поради роботодавцям щодо пристосування та адаптації робочого місця для людей зазначеної категорії. Вона зауважила, що особливе значення у розв’язанні проблем зайнятості осіб з інвалідністю має налагоджена результативна співпраця з роботодавцями. Адже саме від розуміння керівників підприємств соціальної важливості забезпечення людей з інвалідністю роботою залежить створення для них робочих місць, належних умов праці та її оплати тощо.
Представники територіальних центрів поінформували присутніх про порядок обслуговування та надання послуг особам з інвалідністю соціальними працівниками. У свою чергу фахівці управління соціального захисту населення проінформували щодо надання послуг учасникам бойових дій – інвалідам, які перебували у зоні АТО/ООС.
Наприкінці засідання, у ході конструктивного діалогу, були визначені спільні заходи щодо забезпечення зайнятості осіб з інвалідністю, зокрема щодо підвищення ефективності взаємодії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, роботодавців шляхом прийняття дієвих рішень, спрямованих на покращення якості робочих місць для інвалідів, забезпечення гідних умов праці та її оплати, а також посилення контролю та відповідальності всіх зацікавлених сторін у напрямку виконання прийнятих рішень.
Вікторія Саржевська, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості
Чи може суддя у відставці отримувати соціальні послуги в державній службі зайнятості?
Статтею 6 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що право на соціальні послуги в державній службі зайнятості мають застраховані особи. Працюючі пенсіонери у разі звернення до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні мають право на соціальні послуги щодо пошуку підходящої роботи та деякі інші види послуг.
Згідно статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» статусу безробітного може набути, серед іншого, особа працездатного віку до призначення пенсії, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Порядок реєстрації безробітних та ведення обліку громадян, які шукають роботу, визначається Кабінетом Міністрів України.
Нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що за певних умов суддя має право подати заяву про відставку та на отримання щомісячного довічного грошового утримання. Такі кошти виплачуються незалежно від заробітку, отриманого суддею після виходу у відставку. Здійснювати пошук роботи судді мають право самостійно, за сприянням приватних агентств зайнятості чи державної служби зайнятості.
У листі Міністерства соціальної політики України від 11 квітня 2019 року вказано, що особа, яка отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, але готова і здатна приступити до роботи, має право на отримання послуг служби зайнятості та облік осіб, які шукають роботу.
Відділ інформаційної роботи Кіровоградського обласного центру зайнятості
За яких умов можна приймати на роботу неповнолітніх?
Попереду літні канікули, тож багато школярів виявлять бажання підзаробити. Проте, не усі роботодавці знають про особливі умови прийому на роботу неповнолітніх працівників.
Неповнолітні відповідно до статті 187 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) – особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.
Частина перша статті 188 КЗпП говорить про те, що не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років. Однак ця норма має виключення: так частинами другою та третьою зазначеної статті встановлюється можливість прийняття на роботу осіб, які досягли п’ятнадцяти років та чотирнадцяти років за певних умов.
Так, при прийнятті на роботу осіб, яким виповнилося 15 років, має бути дотримана умова наявності згоди одного із батьків або особи, що його замінює (усиновлювача чи піклувальника).
Також допускається приймати на роботу осіб, яким виповнилося 14 років. Але це, виходячи зі змісту частини третьої статті 188 КЗпП, можливо, якщо додержуватися таких умов:
• прийняттю на роботу у вказаному віці підлягають лише учні загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних та середніх спеціальних навчальних закладів;
• такі особи можуть виконувати тільки легку роботу, яка не заподіює шкоди їхньому здоров’ю;
• їхня робота не повинна порушувати процес навчання та має виконуватися винятково у вільний від навчання час (наприклад, під час літніх канікул);
• потрібна згода одного з батьків (або особи, що їх замінює, – усиновлювача чи опікуна).
Крім того, усіх неповнолітніх осіб приймають на роботу лише після попереднього медичного огляду.
Юридичний відділ Кіровоградського обласного центру зайнятості
Пошук роботи: чи не порушує роботодавець Ваші права на працю?
Що необхідно враховувати роботодавцям при розміщенні рекламних оголошень з питань добору працівників?
Що робити, якщо при прийомі на роботу роботодавець проявляє щодо Вас дискримінацію?
Нормами чинного законодавства визначено, що держава гарантує особі право на захист від будь-яких проявів дискримінації у сфері зайнятості. Питання рівності прав громадян гарантуються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, законами України «Про зайнятість населення», «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та іншими нормативно-правовими актами.
Так, статтею 24-1 Закону України «Про рекламу» забороняється у рекламі про вакансії (прийом на роботу):
• зазначати вік кандидатів;
• пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі;
• висувати вимоги, що надають перевагу жіночій або чоловічій статі, представникам певної раси, кольору шкіри (крім випадків, визначених законодавством, та випадків специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі);
• вимоги щодо політичних, релігійних та інших переконань:
• членства у професійних спілках або інших об'єднаннях громадян;
• етнічного та соціального походження;
• майнового стану;
• місця проживання;
• за мовними або іншими ознаками.
Статтею 17 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» визначено, що жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці. Роботодавець зобов'язаний:
• створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
• забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов'язками;
• здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
• вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров'я умов праці;
• вживати заходів щодо унеможливлення випадків сексуальних домагань.
Роботодавцям забороняється вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхнє особисте життя, плани щодо народження дітей. Роботодавці можуть здійснювати позитивні дії, спрямовані на досягнення збалансованого співвідношення жінок і чоловіків у різних сферах трудової діяльності, а також серед різних категорій працівників.
Особа, яка вважає, що стосовно неї виникла дискримінація, має право звернутися зі скаргою до державних органів, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або суду.
Особа має право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації. Порядок відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди визначається Цивільним кодексом України та іншими законами. У справах про дискримінацію позивач зобов’язаний навести фактичні дані, які підтверджують, що дискримінація мала місце. У разі наведення таких даних доказування їх відсутності покладається на відповідача.
Підприємства залізниці потребують слюсарів з ремонту рухомого складу
Вчора у приміщенні Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості відбувся ярмарок вакансій, на якому були представлені вакансії: «токар», «машиніст електровоза», «помічник машиніста тепловоза», «слюсар з ремонту рухомого складу», «оглядач-ремонтник вагонів», та ін.
В заході взяли участь представники Локомотивного депо, Експлуатаційного вагонного депо Знам’янка. Роботодавці презентували свої підприємства, розповіли історію створення залізничних підприємств, чисельність працюючих, чим займається кожне із них, про умови праці, детальніше зупинились на кожній із запропонованих вакансій.
Ярмарок вакансій відвідали 22 особи зацікавлених у своєму працевлаштуванні. Під час проведення заходу виникали запитання щодо вимог, конкретних обов’язків до тієї чи іншої вакансії. Шукачам, яких зацікавили надані вакансії було запропоновано відвідати підприємства, де можна безпосередньо на робочому місці з’ясувати всі питання щодо працевлаштування.
Т.Білозерських
Провідний фахівець відділу взаємодії з роботодавцями
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного центру зайнятості
Чи правомірні дії роботодавця, який не виплачує особі заробітну плату в період стажування чи випробувального терміну?
Вирішуючи питання прийому на роботу кандидата, роботодавець має право проводити з ним співбесіду з метою визначення відповідності його професійних знань, вмінь та навичок встановленим вимогам. Не завжди, за результатами такої співбесіди, у роботодавця є можливість встановити чи у повній мірі відповідає працівник роботі, яка йому доручається. У таких випадках, при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі про прийняття на роботу.
Слід зазначити, що в період випробування на працівника поширюється законодавство про працю. У тому числі це стосується оплати праці. Умова щодо виплати заробітної плати в період випробування є обов’язковою.
Нормами Кодексу законів про працю України визначені категорії громадян для яких випробування не може бути встановлене.
Це, зокрема, неповнолітні, молодь після закінчення професійно-технічних та вищих навчальних закладів, особи, які пройшли стажування з відривом від основної роботи, особи з інвалідністю, направлені на роботу відповідно до рекомендації МСЕК, особи, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців, внутрішньо переміщені особи.
Строк випробування не може перевищувати 3-х місяців, а в окремих випадках, за погодженням з профспілками, не може перевищувати 6 місяців.
Одним із різновидів професійного навчання зареєстрованих безробітних є стажування. Таке стажування є підвищенням кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця.
У період стажування зареєстрований безробітний продовжує отримувати допомогу по безробіттю, якщо її строк виплати не закінчився.
Окремо зазначу, що отримання допомоги по безробіттю не є замінником заробітної плати. Під час стажування особа не може безпосередньо працювати. Така особа підвищує свою кваліфікацію та набуває практичні навички.
Наприклад, якщо мова йде про стажування на посаді продавця продовольчих товарів, то безробітний не може самостійно торгувати в магазині. Він має набувати практичні навички поряд з основним працівником. Зрозуміло, що при цьому він і виконує певну роботу. Стажування оформлюється відповідними документами.
Богдан Стоян, заступник директора Кіровоградського обласного центру зайнятості
Про відвідування безробітними центрів зайнятості у період «травневих канікул»
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2019 № 7-р «Про перенесення робочих днів у 2019 році» робочий день 30 квітня перенесено на 11 травня. Святковими днями є 1-е та 9-те травня, а враховуючи, що Великдень у 2019 році відзначається 28 квітня, то вихідним днем є і 29 квітня.
Відповідно, вихідними днями є період з 27 квітня по 1-е травня включно (що умовно можна назвати «травневими канікулами»), вихідним є також 9-те травня, а 11-е травня є робочим днем.
Питання відвідування безробітними центрів зайнятості врегульовані Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 (розділ «Відвідування центру зайнятості»). Пунктом 28 вказаного Порядку визначено, що зареєстрований безробітний зобов’язаний відвідувати центр зайнятості не рідше ніж один раз на 30 календарних днів.
У системі державної служби зайнятості застосоване аналогічне перенесення робочих днів. Кар’єрні радники державної служби зайнятості завчасно володіли відповідною інформацією та визначають дні для відвідування центрів з урахуванням перенесення робочих днів.
Богдан Стоян, заступник директора Кіровоградського обласного центру зайнятості
Моє майбутнє – у моїх руках
З метою розширення світогляду та поглиблення знань про світ професій та в рамках проведення обласної Декади профорієнтаційних майстер-класів для молоді, фахівцем з профорієнтації Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості Людмилою Базюк, за запрошенням Знам’янської бібліотеки – філії №3,було проведено інтерактивну бесіду для учнів 9-Б класу НВК «Знам’янська ЗШ I-IIIст.№2-ліцей» (класний керівник Зубренко Л.А.).
Під час проведення заходу, фахівець служби зайнятості ознайомила учнів зі світом професій, з новими та застарілими професіями, ознайомила з поняттям профдіагностичного тестування та презентувала веб-базовану платформу для онлайн тестування «Моя професія: консультаційна мережа».
Людмилою Базюк було зазначено, що однією з найбільших переваг платформи, є можливість проводити профорієнтаційне консультування дистанційно, у зручному для себе середовищі та отримати комплексний звіт, який допоможе в зробити важливий вибір щодо майбутньої професійної діяльності.
Фахівець акцентувала увагу на тому, що платформа «Моя професія: консультаційна мережа» - це чудова нагода пройти профдіагностичне тестування не виходячи з дому, а для шкільних психологів та класних керівників – незамінний помічник у роботі із старшокласниками.
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янськоїміськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Професіографічна екскурсія до пожежної частини
В рамках проведення обласної Декади профорієнтаційних майстер-класів для молоді та з метою ознайомлення учнів з нюансами такої важливої професії як пожежний-рятувальник, фахівцем Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості було організовано професіографічну екскурсію до 18 ДПРЧ Управління ДСНС України у Кіровоградській області для майже 50 учнів 5-х класів НВК «Знам’янська ЗОШ №3 – гімназія».
П’ятикласникам пощастило побувати в пожежній частині і побачити роботу справжніх рятувальників. Під час екскурсії учні мали змогу ознайомитися з правилами пожежної безпеки, розширити уявлення про роботу пожежників, про способи гасіння пожеж та транспорт спеціального призначення.
Найбільше учням запам’яталися відвідини гаража з технікою та устаткуванням. Школярі фотографувались поруч з технікою та мали змогу роздивитись костюми, в яких працюють пожежні, та приміряти на собі спорядження рятувальника.
Працівники пожежної частиниознайомили дітлахів з тонкощами роботи спецтехніки, призначеної для виконання рятувальних робіт та відповіли на питання, задані допитливими школярами.
Після побаченого і почутого кожна дитина глибше розуміє важливість та героїчність професії пожежного-рятувальника. Ця екскурсія дала можливість познайомити школярів з професією героя-рятувальника та навчити дітей безпеці життєдіяльності.
Таке спілкування з пожежниками-рятувальниками в неформальній обстановці дозволили дітям отримати нові, більш ґрунтовні знання про правила запобігання пожежам та поведінки при виникненні надзвичайної ситуації.
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Патронатна сім’я – зігрійте дитину увагою
17 квітня 2019 року в приміщенні Знам’янської міськрайонної філії Кіровоградського обласного центру зайнятості відбувся інформаційний семінар для батьків, зорієнтований на створення патронатних або прийомних сімей.
Під час проведення семінару, провідний фахівець з профорієнтації відділу активної підтримки безробітних Знам’янської міськрайонної філії, Наталя Бондаренко, поінформувала присутніх про особливості законодавства в частині, що стосується патронатних вихователів. Зокрема, фахівець акцентувала увагу учасників на нюансах трудового законодавства, та обрахуванні страхового стажу осіб, що являється патронатними вихователями.
Вичерпну інформацію про те, які особи мають право бути патронатними вихователями, а яким це категорично заборонено, особливості первинного відбору кандидатур, перелік документів, необхідних для оформлення, навчання кандидатів та укладання договору про надання послуг з патронату над дитиною, надала заступник директора – начальник відділу соціальної роботи районного ЦСССДМ Елла Анатоліївна Чабан.
Також, Елла Анатоліївна розповіла присутнім про особливості влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя, про термін перебування такої дитини в сім’ї, обов’язки патронатного вихователя і, звісно ж, було обговорено фінансову сторону.
Таким чином, патронатна сім’я – це не тільки можливість допомогти дитині у скрутному становищі, але й отримати стаж, що так необхідний при нарахуванні пенсії.
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Разом – до професійного успіху
В Знам’янській спеціалізованій школі-інтернаті відбувся інтерактивний захід для учнівської молоді старших класів. Метою заходу було ознайомлення учнів зі світом професій, що так стрімко змінюється, а також – участь у інтерактивні «Хто знає найбільше нових професій?»
На сьогоднішній день, учнями спецшколи-інтернату являються понад 100 дітей. Педагоги спеціалізованого начального закладу щиро переймаються професійним майбутнім своїх підопічних. Вони чудового розуміють, як важливо для кожного з них мати в майбутньому свою справу, яка буде приносити сталий дохід. Вчителів не менш хвилює і доля підопічних, адже професія також повинна дати їм можливість відчувати себе повноцінними у дорослому світі.
Саме тому, під час проведення заходу, провідний фахівець з профорієнтації Людмила Базюк, акцентувала увагу присутніх не тільки на нових професіях, а й на досить новій формі навчання – дистанційній, та ознайомила учасників із таким поняттям, як «віддалена робота».
Також увагу було приділено інноваційному проекту служби зайнятості - веб-базованій платформі для онлайн тестування «Моя професія: консультаційна мережа». Даний продукт призначений для людей, які потребують допомоги у виборі професії чи майбутнього напрямку професійного навчання, визначенні та оцінюванні власних здібностей, нахилів та умінь.
Слід зазначити, що однією з найбільших переваг платформи, є можливість проводити профорієнтаційне консультування дистанційно, у зручному для себе середовищі та отримати комплексний звіт, який допоможе в зробити важливий вибір щодо майбутньої професійної діяльності.
Таким чином, «Моя професія: консультаційна мережа» - це чудова нагода пройти профдіагностичне тестування не виходячи з дому, а для шкільних психологів та класних керівників – незамінний помічник у роботі із старшокласниками.
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янськоїміськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості
Чи існують на законодавчому рівні покарання стосовно дій тих безробітних громадян, які незаконно отримують допомогу?
Відповідно до єдиної загальноукраїнської технології обслуговування незайнятого населення при зверненні громадянина до служби зайнятості з питань працевлаштування перевіряються дані про його попередній облік як безробітного. Це робиться для виявлення випадків, коли шукачі роботи при зверненні до центру зайнятості вже працюють, проте приховують цей факт. У результаті чого ці громадяни одночасно мають дохід, і допомогу по безробіттю.
Під час перевірок встановлюється, що такі громадяни, отримавши статус безробітного, одночасно працювали, у тому за цивільно-правовими договорами чи займались підприємницькою діяльністю, або ж подали до служби зайнятості недостовірні дані стосовно останнього виду зайнятості.
Основними засобами, які використовуються для отримання допомоги обманним шляхом, є:
• приховування безробітними факту зайнятості як при реєстрації в службі зайнятості, так і в період отримання допомоги;
• надання підроблених документів (трудової книжки, документів, які виправдовують неявку у встановлений термін до центру зайнятості – лікарняні листи, довідки з лікувальних закладів тощо);
• приховування факту призначення пенсії або ж навчання на денних відділеннях у різних навчальних закладах.
В основі роботи фахівців служби зайнятості, перш за все, – ретельний контроль за документами, що подають громадяни для реєстрації.
Для попередження фактів незаконного отримання коштів здійснюється інформування громадян, підприємств, установ і організацій про основні положення законодавства щодо зайнятості та соціального страхування на випадок безробіття, про відповідальність за скоєння шахрайства, ведення трудових книжок та оформлення інших документів.
Ця інформація розміщується на інформаційних стендах служби зайнятості, а також друкується в місцевих засобах масової інформації. Також проводяться семінари та індивідуальні консультації з представниками підприємств, установ, організацій та безробітними громадянами щодо подібних зловживань.
Тож чи існують на законодавчому рівні покарання стосовно дій тих осіб, що незаконно отримують допомогу? Звичайно, винним підприємствам або громадянам пропонується добровільно повернути переплачені кошти. У разі невиконання пропозицій матеріали передаються в органи прокуратури, полоіції та до суду. Якщо встановлюється, що в діях безробітного громадянина або посадової особи підприємства є склад злочину, передбачений Кримінальним кодексом України, вирішується питання про кримінальну відповідальність.
Юридичний відділ Кіровоградського обласного центру зайнятості
Хочеш поєднати навчання та відпочинок у Карпатах – звертайся до служби зайнятості!
Хочеш здобути нову професію та відпочити у Карпатах? У тебе є шанс
Кіровоградщина: мешканці області можуть здобути професію «Покоївка»
Мешканці Кіровоградщини можуть навчитися професійному прибиранню
У квітні поточного року на базі Івано-Франківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості розпочинається навчання за професією «Покоївка».
Покоївка – фахівець, який здійснює щоденне, поточне і генеральне прибирання житла. Це вузька спеціальність, яка покликана професійно вирішувати завдання з наведення порядку і чистоти з використанням сучасних засобів прибирання, інвентарю та домашньої збиральної техніки.
Покоївка повинна знати тимчасові нормативи здійснення усіх видів прибиральних робіт, що допоможе їй виконати необхідний обсяг робіт з мінімальними витратами сил і часу.
Якщо ж це фахівець готельного бізнесу, покоївка повинна чітко знати правила поведінки в таких закладах, правила користування готелями та надання готельних послуг; правила внутрішнього розпорядку в готелі, технологію і періодичність прибирання номерів і приміщень загального користування готелю; розташування місцевої запірної арматури і протипожежного обладнання; правила і норми охорони праці і виробничої санітарії. Культура поведінки покоївки і персоналу взагалі є важливим критерієм для визначення рівня культури обслуговування у будь-якому закладі.
Увесь комплекс знань безробітні можуть отримати за сприяння служби зайнятості. Навчання стартує 22 квітня і триватиме 2,5 місяця.
Крім того, на базі Івано-Франківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості також у квітні організовується навчання за професією «Продавець непродовольчих товарів» (термін навчання – 4 міс., стартує навчання з 24 квітня).
Умовами до направлення на навчання є:
• повна загальна середня або професійно-технічна освіта;
• повноліття (не менше 18 років);
• медична довідка з допуском до професії.
Якщо вас зацікавила інформація, за більш детальною інформацією про професію звертайтеся до базових центрів зайнятості.
Відділ організації профнавчання Кіровоградського обласного центру зайнятості
Прес-реліз за січень-березень 2019 року
Ситуація на ринку праці міста Знам’янка та Знам’янського району характеризується постійним попитом на фахівців (6,5%), на кваліфікованих робітників з інструментом ( 22,5%), на робітників з обслуговування , експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин (28,9%) та на працівників сфери торгівлі і послуг (16,8%).
Протягом січня-березня 2019 року:
- мали cтатус безробітного всього 1215 осіб, з яких 63,3% складали жінки, 34,1% – молодь віком до 35 років, 42,8% особи, які мають додаткові гарантії щодо сприяння у працевлаштуванні, 53,6% зареєстрованих безробітних – жителі Знам’янського району;
- мали статус безробітного станом на 01.04.2019 року – 823 особи, в тому числі 3 особи із числа внутрішньо переміщених та 13 осіб із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО та ООС;
- працевлаштовано 368 осіб, з них 210 осіб із числа безробітних (жінки становили 105 осіб – 50%, молодь у віці до 35 років
– 72 особи або 34,3%), в тому числі працевлаштовано 1 особу із числа внутрішньо переміщених та 2 особи із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО;
- брали участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру – 177 осіб;
- проходили професійне навчання за направленням міськрайонної філії –157 осіб, із них 1 особа із числа демобілізованих військовослужбовців, які брали участь в АТО.
Кількість актуальних вакансій станом на 01 квітня 2019 року становила 391 вакансія. Навантаження на 1 робоче місце становило 2 особи.
Станом на 01 квітня 2019 року 531 особа отримували допомогу по безробіттю.
Інформацію підготовлено
відділом взаємодії з роботодавцями
Знам’янської міськрайонної філії
Кіровоградського обласного центру зайнятості
тел. 2-24-43
Легалізація. Питання-відповіді
1. Якщо особа приймається на роботу за сприяння державної служби зайнятості, чи може вона бути впевнена у тому, що з нею будуть укладені трудові відносини офіційно?
Може, адже зареєстрованому безробітному видається направлення на працевлаштування, в корінці якого роботодавцем зазначається інформація про прийом на роботу з посиланням на відповідний наказ.
Видача направлень на роботу здійснюється на підставі поданих роботодавцем звітів про наявність вільних робочих місць. Такі дані є інформацією про легальну роботу.
Для пошуку роботи не обов’язково реєструватися як безробітному в центрі зайнятості. Є можливість отримувати інформацію про вакансії з Інтернет-сторінки ДСЗ. Доречі, сайт служби дозволяє отримувати інформацію не тільки з комп’ютера, а й з мобільних телефонів, що мають доступ до мережі Інтернет.
Інформація про вакансії розміщується на сайті зі звітів роботодавців і є інформацією про легальні трудові відносини. Користувачі соціальної мережі Фейсбук також мають можливість ознайомитись з інформацією про окремі вакансії на сторінці ОЦЗ. Знову ж таки, це інформація про легальну роботу.
Щодо тих зареєстрованих безробітних, які знаходять роботу самостійно, не отримуючи ні направлення від ЦЗ, ні користуючись сайтом служби, то зазначу, що отримання такими особами інформації про легальні трудові відносини на семінарах в ЦЗ очевидно підвищує рівень захищеності їхніх трудових прав.
Іншим шукачам роботи рекомендуємо користуватись інформацією про легальні трудові відносин, що розміщується на сайтах служби, зокрема у рубриці «Правовий порадник шукача роботи» на сторінці ОЦЗ у соціальній мережі Фейсбук.
Принагідно звертаю увагу, що при прийомі на роботу роботодавець не має права вимагати від особи одночасно з поданням заяви про прийом на роботу і подання заяви про звільнення за власним бажанням без зазначення дати такого звільнення.
Дозволю висловити сподівання, що ті заходи, які вживаються державною службою зайнятості в сфері легалізації зайнятості, допоможуть шукачам роботи у знаходженні легальних робочих місць з гідним розміром оплати праці!
2. Чи гарантується легальність трудових відносин при користуванні шукачами роботи послугами приватних агентств зайнятості?
Щодо Приватних агентств зайнятості (ПАЗ) слід зазначити, що законодавством про зайнятість населення передбачено, що можуть діяти 3 види агентств.
Перший вид агентств – це агентства, які надають посередницькі послуги з працевлаштування за кордоном. Діяльність таких агентств ліцензується Мінсоцполітики і регулюється ліцензійними умовами, затвердженими відповідною постановою КМУ. Ліцензіат зобов’язаний, серед іншого, розмістити у приміщенні завірену ним інформацію про характер майбутньої роботи, умови праці у державі працевлаштування. Ліцензіат подає копію завіреного іноземним роботодавцем проекту трудового договору до Міністерства для отримання ліцензії. Копія укладеного клієнтом трудового договору з іноземним роботодавцем має зберігатись у ліцензіата протягом 3-х років після закінчення його дії.
Другий вид агентств – це агентства, які надають посередницькі послуги з працевлаштування в Україні. Діяльність таких агентств не ліцензується. Інформація про них вноситься до переліку, що ведеться Центральним апаратом Державної служби зайнятості. З переліком є можливість ознайомитись на сайті служби. Такі агентства зобов’язані надавати громадянам повну та достовірну інформацію про попит роботодавця на робочу силу, його вимоги щодо кваліфікації, досвіду роботи, про умови, характер роботи та оплату праці. Агентства не мають права свідомо здійснювати набір, працевлаштування або наймання працівників для робіт, пов’язаних з неприйнятними небезпеками і ризиками, а також для робіт, на яких працівники можуть стати жертвами зловживань чи дискримінації будь-якого характеру.
Слід особливо підкреслити, що таким агентствам забороняється отримувати від громадян гонорари, комісійні та інші винагороди. Оплата їх послуг здійснюється виключно роботодавцем.
Принагідно зазначу, що агентства, які подали до центрів зайнятості області річну звітність про працевлаштованих за їх сприянням шукачів роботи, ні в 2018, ні в 2017 роках не звітували про надання посередницьких послуг з працевлаштування в Україні.
Третій вид агентств – це суб’єкти господарювання, які наймають працівників для подальшого виконання ними роботи в іншого роботодавця на умовах трудових договорів. Такі суб’єкти ще називаються агентствами трудового лізингу.
Працівник оформлює трудові відносини з агентством, а виконує трудову функцію у іншого роботодавця. При цьому особа повинна мати всі основні трудові права на рівні з працівниками відповідного підприємства. Розмір заробітної плати має бути у такого працівника не нижчим, ніж розмір зарплати, яку отримує працівник безпосередньо у роботодавця.
Як висновок, якщо приватне агентство зайнятості дотримується вимог законодавства про зайнятість населення, слід розраховувати, що шукачі роботи будуть працевлаштовані на легальні робочі місця.
3. Чи можуть відмовити у прийомі на роботу шукачу роботи, направленому до роботодавця центром зайнятості?
До основних завдань державної служби зайнятості належить сприяння громадянам у підборі підходящої роботи і надання роботодавцям послуг з добору працівників. Таким чином центри зайнятості виконують функцію державного посередника на ринку праці.
Рішення щодо прийому на роботу її шукача, навіть і направленого центром зайнятості, приймається роботодавцем. Роботодавець може проводити співбесіди з кандидатами на працевлаштування з метою визначення відповідності їх професійних знань, вмінь та навичок встановленим вимогам.
Як висновок такої співбесіди, роботодавець може прийняти рішення про прийом особи на роботу, а може і відмовити у прийомі.
Законодавство, надаючи роботодавцю право на прийняття остаточного рішення щодо прийому на роботу особи, одночасно і захищає шукача роботи від неправомірної відмови у прийомі на роботу.
Зокрема, така заборона передбачена Кодексом законів про працю України. Забороняється також відмовляти жінкам у прийнятті на роботу з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей, віком до трьох років.
Якщо, все ж таки, така відмова відбувається, то роботодавець зобов’язаний повідомити про причину відмови у письмовій формі. Жінка може оскаржити відмову у судовому порядку.
Роботодавцям забороняється вимагати від осіб, які шукають роботу, подання відомостей про особисте життя.
В оголошеннях про вакансії, що зокрема друкуються у пресі чи розміщуються на сайтах, роботодавцям забороняється зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам.
Маючі право на самостійний вибір претендента на роботу, роботодавці мають і обов’язок дотримуватись квоти працевлаштування громадян окремих категорій.
Так, встановлена 4-відсоткова квота для працевлаштування осіб з інвалідністю та 5-відсоткова квота для працевлаштування молоді, що вперше шукає роботу, осіб передпенсійного віку, осіб, звільнених після відбуттяпокарання,батьків з дітьми певного віку, дітей-сиріт, учасників бойових дій.
Роботодавцям слід враховувати, що у разі відмови у прийомі на роботу осіб квотних категорій, центри зайнятості повідомляють органи Держпраці про такі факти.
А якщо роботодавець не дотримується квоти, то такі відмови є підставою для накладення штрафної санкції.
То ж рекомендуємо керівникам підприємств і працівникам кадрових служб уважно ставитись до вирішення питань працевлаштування шукачів роботи і не допускати безпідставних відмов.
4. Чи правомірні дії роботодавця, який не виплачує особі заробітну плату в період стажування чи випробувального терміну?
Вирішуючи питання прийому на роботу кандидата роботодавець має право проводити з ним співбесіду з метою визначення відповідності його професійних знань, вмінь та навичок встановленим вимогам. Не завжди, за результатами такої співбесіди, у роботодавця є можливість встановити чи в повній мірі відповідає працівник роботі, яка йому доручається. В таких випадках, при укладенні трудового договору може бути обумовлене угодою сторін випробування. Умова про випробування повинна бути застережена в наказі про прийняття на роботу.
Слід зазначити, що в період випробування на працівника поширюється законодавство про працю. В тому числі це стосується оплати праці. Умова щодо виплати заробітної плати в період випробування є обов’язковою.
Нормами Кодексу законів про працю України визначені категорії громадян для яких випробування не може бути встановлене.
Це, зокрема, неповнолітні, молодь після закінчення професійно-технічних та вищих навчальних закладів, особи, які пройшли стажування з відривом від основної роботи, особи з інвалідністю, направлені на роботу відповідно до рекомендації МСЕК, особи, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців, внутрішньо переміщені особи.
Строк випробування не може перевищувати 3-х місяців, а в окремих випадках, за погодженням з профспілками, не може перевищувати 6 місяців.
Щодо стажування зазначу наступне. Одним із різновидів професійного навчання зареєстрованих безробітних є стажування. Таке стажування є підвищенням кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків за професією або на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця.
В період стажування зареєстрований безробітний продовжує отримувати допомогу по безробіттю, якщо її строк виплати не закінчився.
Окремо зазначу, що отримання допомоги по безробіттю не є замінником заробітної плати. Під час стажування особа не може безпосередньо працювати. Така особа підвищує свою кваліфікацію та набуває практичні навички.
Наприклад, якщо мова йде про стажування на посаді продавця продовольчих товарів, то безробітний не може самостійно торгувати в магазині. Він має набувати практичні навички поряд з основним працівником. Зрозуміло, що при цьому він і виконує певну роботу. Стажування оформлюється відповідними документами.
5.При працевлаштуванні працівника до фізичної особи-підприємця раніше необхідно було реєструвати трудовий договір у державній службі зайнятості. Чи діє такий порядок зараз?
Статтею 24-1 Кодексу законів про працю України було передбачено, що у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи підприємець мав зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості. З 01.01.2015 року зазначена норма втратила чинність. Трудові договори не потрібно реєструвати в центрах зайнятості.
Ті працівники, які зареєстрували трудові договори раніше і звільняються зараз з роботи, мають можливість звернутись з підприємцями для зняття договорів з реєстрації, відповідні записи будуть внесені до договору та трудової книжки працівника. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України, яким затверджено порядок реєстрації трудового договору, на поточний момент не скасовано.
Слід зазначити, що договір підприємця з найманим працівником має бути оформлений обов’язково в письмовій формі. При цьому фізичні особи-підприємці можуть використовувати форму договору, яка затверджена наказом Мінпраці та соцполітики. Пункти щодо реєстрації в центрах зайнятості договорів необхідно виключити.
Щодо роботи у підприємців слід також зазначити, що на відміну від роботи у юридичної особи, трудова книжка зберігається на руках у працівника. Відміна процедури реєстрації трудових договорів в ДСЗ не скасувала цю норму інструкції пропорядок ведення трудових книжок.
6. Які правові наслідки виникають для безробітного у разі його нелегального працевлаштування?
Порядком реєстрації безробітних передбачено, що реєстрація безробітного припиняється з початку зайнятості особи. Під такою зайнятістю мається на увазі, зокрема, працевлаштування за наймом на умовах трудового договору, укладення цивільно-правового договору про виконання робіт чи надання послуг. Реєстрація безробітного припиняється також у разі встановлення факту виконання ним оплачуваної роботи чи надання послуг.
Оптимальним, при працевлаштуванні безробітного, є повідомлення ним безпосередньо центру зайнятості про такий факт. Якщо безробітний працевлаштований за направленням ЦЗ, він подає корінець такого направлення, заповнений роботодавцем. Якщо безробітний працевлаштувався самостійно, він повідомляє про це кар’єрного радника та подає заяву про припинення реєстрації. При цьому вносяться записи до його трудової книжки про припинення виплати допомоги по безробіттю, у разі якщо така виплата ще не закінчилась.
Окрім повідомлення про свій факт працевлаштування самим безробітним, ЦЗ отримує таку інформацію також в результаті розслідування страхових випадків і отримання інформації з персоніфікованої звітності про сплату єдиного внеску. Проходить певний проміжок часу, але в будь-якому випадку така інформація надходить до ЦЗ.
Тому рекомендуємо безробітним не допускати одночасного отримання ДБ та працевлаштування і своєчасно інформувати про це ЦЗ.
Якщо така інформація приховується, то безпідставно отриманні кошти будуть стягнуті з безробітного.
У випадку працевлаштування без належного оформлення трудових відносин зрозуміло, що дані персоніфікованого обліку до ЦЗ не надійдуть.
Але, як вже було зазначено, встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи чи надання послуг є підставою для припинення його реєстрації в ЦЗ. Інформація про такі факти, зокрема, може надійти від органів Держпраці, які проводять контрольні заходи щодо легалізації трудових відносин. Тому, якщо такі факти будуть встановлені, безпідставно отриману допомогу по безробіттю також слід буде повернути.
Декада профорієнтаційних майстер-класів для молоді – крок до успішного вибору майбутньої професії
На днях в місті Знам’янка та Знам’янському районі, на базі ЗОШ №6 та 7, що розташовані в селищі Знам’янка Друга, на базі ОНЗ «Богданівська ЗОШ №1 ім. І.Г. Ткаченка» та в ОНЗ «Суботцівська ЗОШ» було проведено презентації Центральноукраїнського національного технічного університету.
Спільно із фахівцем служби зайнятості – Людмилою Базюк, викладачі кафедри економіки та підприємництва ЦНТУ, презентували свій навчальний заклад.
Учасниками заходу стали учні 10-11 класів, які отримали інформацію про навчальний заклад, спеціальності, які можна отримати, ставши студентом ЦНТУ. Велике зацікавлення викликала інформація про форми навчання, зокрема, інформація про дистанційну форму.
В Суботцівській ЗОШ учасниками заходу стали батьки цьогорічних випускників, які охоче цікавилась спеціальностями, умовами проживання в гуртожитках і, звісно ж, - вартістю навчання.
Щоб остаточно впевнитись у правильності свого професійного вибору, всі присутні були поінформовані Людмилою Базюк про можливості дистанційного тестування за допомогою веб-базованої платформи для онлайн профорієнтаційного консультування.
Завдяки ресурсу «Моя професія: консультаційна мережа», будь-який зареєстрований користувач має змогу безкоштовно пройти профдіагностичне тестування в он-лайн форматі без відвідування центру зайнятості.
Л. С. Базюк
провідний фахівець відділу активної підтримки безробітних
Знам’янськоїміськрайонної філії
Кіровоградського обласного
центру зайнятості