Знам’янська міська територіальна громада

Кропивницький район

Інформація Фонду соціального страхування України

Аналіз стану виробничого травматизму, професійної захворюваності за 2020 рік на підприємствах, що знаходяться на територіях, які обслуговуються  Знам’янським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області
 
Протягом  2020 року до Знам’янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області  надійшло три повідомлення про нещасні випадки на виробництві від підприємств, які є страхувальниками Знам’янського відділення:
 02.07.2020 року в ДП «Чорноліське лісове господарство» з водієм, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди;
26.09.2020 року в КП «Знам’янський комбінат комунальних послуг» з водієм, внаслідок падіння устаткування (обладнання) або їх конструктивних елементів;
17.10.2020 року в КНП «Знам’янська міська лікарня ім. А.В.Лисенка» з медичним працівником, внаслідок падіння під час пересування.
Відповідно вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, керівниками підприємств та установ були вчасно надані повідомлення про нещасні випадки, створені комісії підприємств для з’ясування причин настання нещасних випадків.   Усі вищезазначені випадки  визнані такими, що  пов’язані з виробництвом. 
Також у 2020 році спеціальною комісією з розслідування складений акт за формою Н-1/П на нещасний випадок, що стався  03.12.2019 року внаслідок падіння транспортних засобів, в якій травму важкого ступеня тяжкості отримав тракторист  Філії «Знам’янський райавтодор» ДП "Кіровоградський облавтодор». Після проведеного лікування потерпілий одужав, стійка втрата працездатності чи інвалідність не наступила. 
Відділенням проведенні страхові виплати по даним нещасним випадкам у відповідності вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». 
Представником відділення взято участь в роботі 6 комісій з розслідувань нещасних випадків на підприємствах, які зареєстровані в інших регіонах України та підрозділи яких знаходяться на територіях, що обслуговуються  Знам’янським відділенням, з них в роботі 4 спеціальних комісій:  випадок смерті зі стрільцем ВП  Козятинський загін воєнізованої охорони регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», що стався на території  ВП «Знам’янський загін воєнізованої охорони»  регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», смертельне травмування працівника ВП служби колії «Знам'янська дистанція  колії" регіональної філії «Одеська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», загибель працівника ТОВ  «Торговий дім «Елітне насіння» на території с.Красносілка Олександрівського району та випадок смертельного травмування лісоруба  ПП «Самшит 1» (Черкаська область, Кам'янський район) на території Знам’янського лісництва ДП «Чорноліське лісове господарство».
Основною причиною травмування є психофізіологічна - особиста необережність потерпілих та організаційні причини - порушення вимог безпеки під час експлуатації транспорту загального користування (автомобільного, водного, залізничного, повітряного), невиконання інструкцій з охорони праці самими потерпілими, і, що важливо, 50% з них сталися через порушення посадових інструкцій відповідальними особами.  Це свідчить про те, що нещасні випадки - це результат низької організації роботодавцем трудового процесу, відсутність ефективного контролю з боку посадових осіб підприємства за дотриманням вимог безпеки при виконанні робіт.
Відповідно до проведеного аналізу основних причин  нещасних випадків (по актам Н-1/П) за 2020 рік, технічні причини складають 0%, організаційні причини  50% та психофізіологічні, відповідно становлять 50%.
Порівнюючи з 2019 роком, слід відмітити, що  зростання виробничого травматизму (нещасних випадків на виробництві) не відбулось. 
Але зафіксовано 29 випадків захворювання медичних працівників комунальних закладів охорони здоров’я, що надають первинну, екстрену, а також в стаціонарних умовах вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом     SARS-CoV-2, внаслідок інфікування коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб. 
Комісії з розслідування гострих професійних захворювань утворені керівниками закладів охорони здоров’я, в яких працюють медичні працівники: 
2   по КНП «Олександрівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»;
5 по КНП  «Знам’янський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»;
14 по КНП  «Олександрівська центральна районна лікарня»;
8   по КНП «Знам’янська міська лікарня ім. А.В.Лисенка».
Станом на 01.01.2021 року розслідування закінчене по 1 випадку в КНП «Олександрівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», випадок захворювання медичного працівника визнано таким, що не пов'язаний з виробництвом, складено акт за формою Н-1/НП.
По кожному нещасному випадку комісією з розслідування були розробленні дієві заходи щодо запобігання подібним випадкам у подальшому, які підприємствами виконанні, про що до відділення надійшла інформація про їх виконання. 
Протягом 2020 року до відділення повідомлення за формою              П-3 про встановлення професійного захворювання працівникам підприємств, організацій, установ що зареєстровані у Знам’янському відділенні не надходили. 

Страховий експерт з охорони праці 
Знам’янського відділення 
управління виконавчої дирекції Фонду 
соціального страхування України 
у Кіровоградській області                                                            Т.Яценко


Профілактика нещасних випадків на виробництві та сучасні методи і напрямки роботи, які застосовуються під час їх розслідування 
 
Стрімкий розвиток технологій і виробництва повсякденно підвищують вимоги до якості виконання службових обов’язків кожного працівника, що, в  першу чергу, стосується дотримання правил техніки безпеки, виконання яких є запорукою збереження працездатності і навіть життя.

 

Одним із основних показників стану охорони праці є рівень виробничого травматизму та професійної захворюваності.

Знам’янське  відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-ХIV здійснює заходи щодо реалізації державної політики у сфері соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в установах, організаціях на  підприємствах, які перебувають на обліку в м.Знам’янка, Знам’янському та Олександрівському районах Кіровоградської області. Серед страхувальників відділення багато таких, які в повній мірі виконують вимоги законодавства з охорони праці, успішно вирішують питання недопущення нещасних випадків на виробництві, по збереженню здоров’я та життя працівників. Але стан виробничого травматизму та профілактичної роботи на деяких підприємствах на сьогоднішній день безумовно викликає стурбованість.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону праці»  роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.  Сьогодні головною фігурою в економіці став власник, найчастіше приватний, який нажаль звертає свою увагу на питання створення безпечних умов праці для працівників тільки після настання нещасного випадку.

Основними причинами виробничого травматизму є організаційні причини, а саме: порушення трудової і виробничої дисципліни через невиконання вимог інструкцій з охорони праці та невиконання посадових інструкцій у той час коли усунення організаційних причин  не потребує жодних фінансових витрат, а лише бажання керівника і служби охорони праці навчити працівника безпечним прийомам праці та здійснення контролю за їх дотриманням.

Відділення постійно проводить аналіз виробничого травматизму, який доводиться роботодавцям на нарадах, семінарах та  розміщується на  сайтах місцевих органів влади та управління виконавчої дирекції Фонду.

Статистика за 2019 рік свідчить, що  найбільша кількість нещасних випадків відбулась через невиконання інструкцій з охорони праці самими потерпілими, а також  порушення правил дорожнього руху водіями транспортних засобів. І що істотно, 80% з них сталися через порушення посадових інструкцій відповідальними особами.  Про що це говорить? Перш за все, про те, що нещасні випадки - це результат низької організації роботодавцем трудового процесу, відсутність ефективного контролю з боку посадових осіб підприємства за дотриманням вимог безпеки при виконанні робіт.

В зв’язку з цим хочеться навести приклад деяких нещасних випадків, які сталися в цьому році на території, що обслуговується відділенням. Так, на зернозберігальному підприємстві, стороння особа за невідомих обставин була засипана зерном кукурудзи. Даний приклад вказує не тільки на порушення вимог інструкцій з охорони праці але і на  відсутність  контролю з боку посадових осіб підприємства за діяльністю охоронної фірми, яка допустила сторонніх осіб на територію підприємства, де безпосередньо проходить виробничий процес.

Фізична-особа підприємець використовував працю найманого працівника за договором ЦПХ. Під час виконання робіт рука працівника  потрапила між транспортерною стрічкою та привідним валом стрічкового транспортеру, внаслідок чого отримав  рвану рану правого передпліччя, відкритий перелам кісток правого передпліччя зі зміщенням. Комісія з розслідування цього випадку встановила його причини, а саме – особиста необережність. А також відсутність або неякісна організація робіт  з боку керівника.

Наведені приклади яскраво свідчать про те, що не тільки недотримання правил техніки безпеки або нехтування ними призводить до тяжких і навіть смертельних наслідків,  але і якісне проведення інструктажів з охорони праці, які не тільки підвищують знання працівників з охорони праці, а й підвищують його відповідальність за безпечні методи виконання робіт.

Хочеться нагадати, що кожний нещасний випадок на виробництві, випадок професійного захворювання підлягає розслідуванню. Для цього існує відповідна процедура, яка визначена встановленим порядком. З першого липня 2019 року діє Порядок розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України  від 17.04.2019 р № 337. Вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які використовують найману працю, а також на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання або у фізичних осіб.

Документом передбачено спрощення процедури оформлення документів, необхідних для встановлення факторів, що пов'язують нещасний випадок чи захворювання із професійною діяльністю, розширено коло випадків, які визнаються страховими.
Порядок передбачає  кращу взаємодію з медичними закладами. На запит голови комісії з розслідування, потерпілого (членів його сім’ї або уповноваженої ними особи) заклади охорони здоров’я у найкоротший строк безоплатно надають необхідні для проведення розслідування медичні висновки.

Слід відмітити, що термін давності для розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) на виробництві становить три роки з дня їх настання, а спеціальне розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться протягом 15 робочих днів.

Новий Порядок не зобов’язує власника, у разі настання нещасного випадку на виробництві,можливість виплати підприємством матеріальної допомоги  потерпілому чи членам його родини.

Оновлений порядок розслідування включає в себе сучасні методи та напрямки роботи, які застосовуються при розслідуванні нещасних випадків.

По-перше, організаційна діяльність, яка спрямована на забезпечення планомірного розслідування окремих видів нещасних випадків на підставі нормативних документів з охорони праці.

По-друге, профілактична діяльність, спрямована на встановлення причин та умов, що сприяли настанню нещасних випадків. Саме у взаємозв'язку цих двох напрямків - практична і теоретична методика розслідування нещасних випадків виявляє своє призначення, сприяючи розробці наукових рекомендацій і запровадженню їх у практику розслідування нещасних випадків.

Оскільки абсолютної безпеки на виробництві в принципі не буває, то кожен працівник має бути готовий до активної протидії небезпекам і до надання першої допомоги потерпілому.

Адже створення безпечних умов праці роботодавцем - найбільш ефективний та універсальний шлях до зниження рівня виробничого травматизму та професійних захворювань і є запорукою збереження життя та здоров'я людини праці. Бережіть себе і своїх близьких, прищеплюйте суспільству правильну модель поведінки, при якій життя і здоров’я є пріоритетними цінностями!

Страховий експерт 
Знам’янського відділення УВД ФССУ 
у Кіровоградській області    
Т.Яценко


Набрав чинності новий Порядок розслідування та обліку нещасних випадків

 

З 01 липня 2019 року набув чинності новий Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року  № 337 (далі – Порядок № 337).
Документом удосконалено процедуру проведення розслідувань та ведення обліку нещасних випадків і професійних захворювань, що сталися з працівниками на підприємствах незалежно від форми власності.
Дія Порядку № 337 тепер поширюється і на осіб, які працюють на умовах цивільно-правового договору або на інших підставах, передбачених законом, фізичних осіб-підприємців тощо.
Відповідно, з 01.07.2019 втратить чинність Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 (далі – Порядок № 1232).
Розглянемо основні відмінності у процедурі розслідування та обліку нещасних випадків згідно з Порядком № 337 від Порядку № 1232.
Як і в Порядку № 1232, нещасний випадок – обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища …,  які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.
Порядок повідомлення роботодавця про нещасний випадок на виробництві не змінився. Залишилася незмінною норма щодо збереження до прибуття комісії з розслідування обстановки на робочому місці, машин, механізмів, обладнання, устаткування у такому стані, в якому вони були на момент нещасного випадку.
Згідно з новим Порядком № 337 у разі отримання інформації про нещасний випадок роботодавець зобов’язаний протягом двох годин повідомити з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення відповідним органам.
Для випадків, що підлягають спеціальному розслідуванню (нещасні випадки із смертельним наслідком, групові нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, тощо), у повідомленні про нещасний випадок, що надається територіальному органові Держпраці, роботодавцем зазначаються кандидатури представників підприємства та уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) (із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, посади, контактних телефонів) для включення їх до складу спеціальної комісії.
На відміну від старого Порядку № 1232 строк давності для розслідування нещасних випадків на виробництві становить три роки з дня їх настання.
У разі встановлення факту нещасного випадку рішенням суду розслідування проводиться незалежно від дати його настання.
Новою нормою є необхідність надання територіальним органом Держпраці письмового доручення роботодавцю протягом наступного робочого дня після отримання повідомлення про нещасний випадок щодо проведення розслідування нещасного випадку комісією підприємства.
На підприємстві утворюється комісія з розслідування нещасних випадків, що не підлягають спеціальному розслідуванню (далі – комісія).
Комісія утворюється наказом роботодавця не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок.
Склад комісії залишився незмінним. Також, як і раніше, до складу комісії не може входити безпосередній керівник потерпілого.
Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел.
Також у разі потреби до складу комісії можуть включатися посадові особи Держпраці та/або її територіального органу за галузевим напрямом.
Звертаємо увагу, що розслідування нещасного випадку комісією підприємства проводиться протягом п’яти робочих днів з дня утворення комісії, спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться протягом 15 робочих днів.
Обов’язки комісії (спеціальної комісії) передати на розгляд та затвердження керівнику підприємства або органу, що утворив комісію (спеціальну комісію), матеріали розслідування та примірники актів не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1.
На відміну від Порядку № 1232, коли складалися акти за формами Н-5 та Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнавався таким, що пов’язаний із виробництвом), у новому Порядку № 337 складається один акт за формою  Н-1. 
Змінено норму щодо термінів та обов’язків роботодавця, зокрема, роботодавець зобов’язаний:
1.    розглянути протягом двох робочих днів після складення актів за формою Н-1 матеріали розслідування нещасного випадку, підготовлені комісією, затвердити примірники актів за формою Н-1;
2.    протягом п’яти робочих днів після затвердження актів за формою Н-1 організувати друкування, тиражування та формування необхідної кількості копій матеріалів розслідування (спеціального розслідування) разом з актами за формою Н-1, їх прошиття та нумерацію;
3.    видати протягом двох робочих днів після затвердження актів за формою Н-1 наказ про вжиття запропонованих комісією (спеціальною комісією) заходів із запобігання виникненню подібних нещасних випадків у визначені в акті за формою Н-1 строки та надати (надіслати) його органам та установам, представники яких брали участь у розслідуванні, у подальшому в письмовій формі інформувати їх про стан вжиття заходів.
Щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування): потерпілий, член його сім’ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку, мають право звернутися протягом трьох років з дати отримання акта за формою Н-1 до роботодавця, Держпраці або її територіального органу у зв’язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1.
З метою своєчасного повідомлення про нещасний випадок на виробництві, за додатковою інформацією, консультаціями тощо звертатися за адресою і телефонами до Знам’янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській  області: м. Знам’янка, вул. Братів Лисенків, 6/8Б.
Несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування України про нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, посадовими особами підприємств, установ, організацій, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, фізичними особами, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, є порушенням законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, і відповідно до вимог ст. 165⁴ КУпАП тягне за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Номери контактних телефонів, за якими роботодавець інформує у будь-який час (в т.ч. у вихідні та святкові дні) Знам’янське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області про настання нещасних випадків

- страховий експерт з охорони праці                 тел./факс: (05233) 2-11-16, 0661967616
  Яценко Тарас Олексійович
Електронна адреса: znam.kg@fssu.gov.ua


 

21 Січня, 2021 р., 13:42
Протягом  2020 року до Знам’янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області  надійшло три повідомлення про нещасні випадки на виробництві від підприємств, які є страхувальниками Знам’янського відділення:

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень