Житловий будинок кінця ХІХ ст.
Житловий будинок кінця ХІХ ст. (просп. Шкільний, 7)
Житловий будинок, старовинного вигляду із шатровим дахом із старовинним стилем оформлення під’їздів, кінця ХІХ ст. розташований у центральній частині проспекту Шкільного серед затишного куточка серед деревинної та чагарникової рослинності. В другій половині ХІХ ст. це була центральна вулиця нашого міста – вулиця Шосе. Це була єдина вулиця у тодішній Знам’янці, яка була забрукована камінням, всі інші мали ґрунтове покриття.
Ця будівля від свого створення була житловим будинком, яка будувалася на кошти Міністерства шляхів сполучення російської імперії, для влаштування квартир старшого і середнього керівного персоналу станції і залізничних підприємств Знам’янки.
Житловий будинок збудований у парадному стилі другої половини ХІХ ст., і співпадає за виконанням з казенними житловими будинками для помешкань сімей важливих державних відомств Російської імперії. Будинок викладений з червоної цегли і має дві випуклі архітектурні конструкції. У двох з них, які знаходяться від центру будівлі вмонтовані два під’їзди, а дві інші розташовані по краях будівлі. В центральні конструкції вмонтовані вхідні двері до під’їздів та великі вікна з напівкруглим верхом великої площі. Над рівнем другого поверху поясом вікон розташований фігурний карниз, в який вмонтовані архітектурні деталі трикутної форми. Дах - правильної трикутної форми. Будинок весь час виконував житлове призначення, спочатку як будинок службових квартир керівного складу залізниці, потім – житловий будинок мешканців міста Знам’янки.
Під час Другої світової війни окупанти влаштували тут «сольдатенгайм» ─ військовий гуртожиток і евакопункт. Під цим дахом діяла підпільна група мужніх дівчат-знам’янчанок, які таємно слухали радіоприймач і періодично розклеювали листівки з новинами фронту.