Знам’янська міська територіальна громада

Кропивницький район

День Державного Прапора України

Дата: 22.08.2018 16:01
Кількість переглядів: 692

Фото без опису23 серпня українці відзначають День Державного Прапора України. Прапор - це один із головних символів нашої держави. Історія українського прапора розпочалася кілька століть тому, але офіційно затвердили синьо-жовтий стяг як державний символ України лише 28 січня 1992 року. А що ж означають жовтий та синій кольори на ньому?

Українське синьо-жовте сполучення - одне з найдавніших серед сучасних національних прапорів. Сучасний український прапор походить від герба Галицько-Волинського князівства - золотого лева в синьому тлі, який з'явився в другій половині XIII століття. 

У Київській Державі сполучення цих двох кольорів використовували ще до прийняття християнства. 
Синій здавна символізує чисте, мирне небо, а жовтий — символ праці і достатку — це колір хлібного лану. Проте є і інші означення. Жовтий і синій кольори є поєднанням головних символів життя — золотого сонця у синьому космосі. А ще жовтий і синій — це вогонь і вода, чоловіче та жіноче начала. Таке поєднання кольорів використовували і козаки. З ХVІІІ ст. прапори Війська Запорізького все частіше виготовлялися на блакитному полотнищі, де жовтою фарбою малювалися зорі, хрест, зброя чи постаті святих. Дедалі більше ці дві фарби зустрічаються в побуті, в одязі козаків, використовує їх навіть церква.

Протягом останніх 20 років історики проводили дослідження становлення національних символів та спростовували різні міфи. Зокрема, іноді кажуть, що Скоропадський перевернув прапор, прийнятий Михайлом Грушевським. Однак документи тих часів засвідчили, що, з одного боку, прапор був вже синьо-жовтим ще з 1848 року, яким його затвердили на Засіданні Головної Руської Ради у Львові, а з іншого, у публікаціях того часу не акцентували особливу увагу на тому, який колір називати першим: синій чи жовтий. Тому в датованих одним роком джерелах можна зустріти як синьо-жовтий, так і жовто-синій. У 1941-1944 роках жовто-синій стяг мали дивізія «Галичина». За часів радянської влади прапор у жовтий і блакитний колір був під забороною і його застосування каралося кримінальною відповідальністю як прояв націоналізму.
Варто звернути увагу і на те, що й досі часто можна зустріти вживання "жовто-синій", хоча офіційний державний прапор України – синьо-жовтий.

Першим документом, який визначив розташування кольорів на українському прапорі був законодавчий акт від 27 січня 1918 року. 

24 липня 1990 року синьо-жовте полотнище офіційно з'явилося у столиці України - воно було підняте біля будівлі міської ради на Хрещатику на знак ухвали «Декларації про державний суверенітет України», а 24 серпня 1991 року під час проголошення «Акту про незалежність України» синьо-жовтий прапор внесли до сесійної зали Верховної Ради. 

Після прийняття парламентом з третьої спроби постанови «Про підняття над будинком ВРУ синьо-жовтого прапора» 4 вересня 1991 року він був вивішений над будівлею українського парламенту як символ незалежної України. Через два тижні постановою «Про прапор України» Президія ВРУ дозволила використовувати синьо-жовтий прапор у протокольних заходах до прийняття нової Конституції України.

З набуттям Україною незалежності формування дипломатичних відносин змушувало якнайшвидше ухвалити рішення про національні атрибути держави. У результаті гострих дискусій постановою від 28 січня 1992 року Верховна Рада офіційно затвердила державним прапором України «національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3». Це рішення було підтверджене Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, у 20-й статті якої зокрема зазначалося: «Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів».

У 2004-му році, українці після складного шляху визнання незалежності своєї країни, почнуть святкувати День державного прапора України на загальнодержавному рівні.

В цей день хочеться побажати, щоб серця кожного наповнювалися гордістю за нашу державу, прагненням до єдності та порозуміння, а плідна праця буде надійною запорукою щасливого майбутнього! У першу чергу, миру в нашій незалежній країні! Хай спокій, щастя, любов та добробут запанують в кожному домі!

Архівний відділ 
Знам’янської міської ради


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень