Знам’янська міська територіальна громада

Кропивницький район

Будинок начальника станції Знам'янка

Фото без описуБудинок начальника станції Знам'янка   (вул. Михайла Грушевського, 13)

Окремим витвором архітектури і містобудування є будівля, в якій зараз знаходиться Центр дитячої та юнацької творчості, розташована у східній частині Міського Парку відпочинку, поблизу східного входу до Парку. Створення будівлі датується першими роками ХХ ст. Будівля замислювалася як офіс, резиденція та житлове приміщення начальника станції Знам’янка. У східному крилі будівлі були розташовані робочі приміщення начальника станції та апарату управління станції, зала для нарад, вузол зв’язку, а у західному крилі були розташовані особисті приміщення начальника станції та його родини. 

Будівля виконана у аристократично-діловому стилі другої половини ХІХ століття, властивому офіційним будівлям та приватним будівлям заможних груп суспільства цього періоду. Таке архітектурне виконання властиве будівлям, які споруджувалися у губернських та повітових містах, значно більших, ніж станційне селище Знам’янка. 

Східна частина будівлі зберегла старовинний вигляд. У нижній частині будівлі проступає пояс фундаменту та цокольної частини будівлі. Вище іде центральний пояс будівлі, створений у вигляді фігурної архітектурної позиції з великими вікнами. Над поясом вікон виділяється фриз, над яким виступає фігурний карниз, а над ним розташований звідчастий  дах. Дах стикується з карнизом архітектурним поясом звідчастої форми з трикутними деталями фронтонної форми. Інтер’єр східної частини будівлі має урочистий палацовий вигляд з багатьма декоративними елементами, поясом карнизу та декоративними поясами уздовж всього внутрішнього простору. У приміщеннях будівлі збереглися обладунки мармуру, саксонської кераміки, композицій пазлів кольорового скла, обігрівальні каміни старовинної форми, які з післявоєнного часу не діють.

Фото без описуБудівля не має класичного фасаду, а вхід до будівля виконаний у вигляді парадної деталі з дверима, яка завершується трапецевидним псевдо-фронтоном.  

Західна частина, де знаходиться кіноконцертний зал,  сформована у післявоєнний період. Її зовнішній і внутрішній вигляд відповідає стилю залів зібрань радянського періоду післявоєнного десятиліття. 

В 1869р. будівля мала подвійне призначення. По-перше, тут був офіс начальника станції Знам’янка. У  тому крилі будинку, яке знаходиться глибше у парку, знаходилися службові приміщення, зала для нарад і вузол зв’язку. Тут працювало майже два десятки людей і відбувалося управління рухом по станції. 

Було і друге призначення будівлі. Тут знаходилось офіційне помешкання начальника станції. У ближньому крилі - житлові приміщення родини начальника станції, їдальня і кухня. Ви можете побачити деталі архітектури будинку, фігурний пояс під самим дахом будинку, який зветься фриз. Такі оздоби зазвичай мали будинки у містах набагато більше за Знам’янку, тому уявіть значення залізниці у другій половині 19 ст., якщо такий будинок звели у Знам’янці. Якщо ви зайдете у будинок Центру дитячої творчості, то прямо у коридорі ви зможете побачити деталі старовинного каміну, яким опалювали будинок, деталі під стелею, де збереглися навіть частини з саксонського фарфору. 

Від початку свого існування до 1918 року виконувала функцію помешкання органів управління залізницею у Знам’янці. З перших днів радянського режиму у Знам’янці відбувався перерозподіл будівель за належністю і функціями. З 1918 року в будівлі знайшов прихисток Клуб залізничників Знам’янки ім. В.Леніна. Хоровий колектив Клубу був організований  в кінці 1918 року із залізничників і членів їхніх родин. Керівниками хору у різний час були І.М.Харлай,  Ф.М.Бекасов, Д.П.Куніцин, В.М.Довальов, О.С.Козаков. Хор став переможцем 1-ї Всеукраїнської Олімпіади мистецтв у Харкові в 1931 році, Фестивалях художньої самодіяльності Одеської залізниці у 1937 та 1949 роках, і Обласних оглядів Кіровоградської області 1947, 1950, 1953, 1955 років. 

Перлиною Клубу була Бібліотека клубу, в якій зберігалися цінні дореволюційні видання,серед яких було повне видання Енциклопедичного словника Брокгауза і Єфрона, прижиттєві видання творів Т.Г.Шевченка, Л.Українки, І.Я.Франка, письменників російської класичної літератури ХІХ ст., та рубежі ХІХ-ХХ ст., багато з яких несли автографи авторів. Бібліотека Клубу була знищена нацистськими окупантами у перші дні окупації Знам’янки в серпні 1941 року. 

В післявоєнний період будівля була перебудована по-новому. У східній її частині було створено кіноконцертний зал на 500 посадкових місць з просторим фойє. В 1977 році з відкриттям Палацу культури залізничників, установи Клубу залізничників переїхали туди, а у будівлі Клубу був розташований Палац піонерів м. Знам’янка. З 20 лютого 1992 року ця установа змінила свою назву на Будинок дитячої та юнацької творчості та дозвілля м. Знам’янка, БДЮТ, а з 2013 року установа носить найменування Знам’янський міський Центр дитячої та юнацької творчості, ЦДЮТ.  В 1973-2013 роках БДЮТ м. Знам’янка очолювала Л.І.Гребінюк, Відмінник освіти України, голова профспілки працівників світи міста Знам’янка.
 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень